Microsoft se nepoučil: Windows 7 budou v šesti edicích

Jak bude Microsoft nabízet nový operační systém Windows 7? Podobně nepřehledně jako Windows Vista, tedy v šesti různých edicích.

Společnost Microsoft včera zveřejnila, jaké připravuje edice (SKU) pro nový operační systém Windows 7. Zmatky v edicích systému Windows Vista vystavily výrobce řadě kritik a také soudnímu sporu týkajícímu se certifikace hardwaru. Přesto se v Redmondu nepoučili a Windows 7 vypustí na trh v nezměněném počtu SKU. I když se nezmění počet, slibuje nová marketingová strategie v edicích lepší přehled. K dispozici budou edice:

  • Windows 7 Starter Edition (pro rozvojové země, nástupce Vista Starter Edition)
  • Windows 7 Home Basic (pouze pro rozvojové země, nástupce Vista Starter Edition)
  • Windows 7 Home Premium (multimediální edice pro domácnosti, nástupce Vista Home Premium)
  • Windows 7 Professional (edice pro firmy, nástupce Vista Business)
  • Windows 7 Enterprise (edice pro firmy, odběratele multilicencí, nástupce Vista Enterprise)
  • Windows 7 Ultimate (nejlepší edice kombinující domácí i firemní nasazení, nástupce Vista Ultimate)

Kromě této základní šestice budou k dispozici od nich odvozené edice vynucené na Microsoftu antimonopolními řízeními, tedy evropská Windows 7 N bez Windows Media Playeru, korejská Windows 7 K obsahující odkazy na konkurenční hudební přehrávače a programy pro rychlé zasílání zpráv, resp. Windows 7 KN.

Nejjednodušší balení

Windows 7 Starter Edition budou na rozdíl od Windows Vista Starter Edition dostupná celosvětově, avšak pouze v podobě OEM licencí. Budou obsahovat inovovaný hlavní panel, jump listy, Windows Media Player, nástroje pro zálohování, Action Center, Device Stage, podporu faxování a skenování a také základní hry. Nenajdeme zde naopak rozhraní Aero Glass, některé nové funkce rozhraní Aero, náhledy aplikací, podporu dotykového ovládání, Windows Media Center ani možnost tvorby Domácí skupiny. Edice Starter si navíc zachovává podporu pouze tří současně spuštěných aplikací. Někteří analytici ji předurčují pro nasazení v netboocích. I tam však omezení na tři aplikace považuji za velmi nepraktické.

Edice Home Basic bude určena pouze pro rozvojové trhy. Nebude obsahovat rozhraní Aero Glass, nebude podporovat náhledy aplikací či sdílení internetového připojení. Zatím není jasné, zda ponese též omezení na low-endové procesory a kapacitu RAM, jaké měla stejně regionálně omezená edice Windows Vista Starter Edition.

Dva prodejní trháky

Pro domácnosti bude stále určena edice Home Premium, byť cílením svých funkcí se přibližuje spíše starším Windows XP Home Edition. Nabídne všechny funkce rozhraní Aero, podporu dotykového ovládání, možnost vytvoření Domácí skupiny, Windows Media Center, podporu přehrávání a tvorby DVD a větší množství her. Windows 7 Home Premium nebude možné připojit do domény, ovládat prostřednictvím vzdálené plochy, neužijeme si ani pokročilé zálohování, podporu EFS, složky offline a překvapivě ani Centrum mobilních zařízení.

Pokročilí uživatelé sáhnou spíše po edici Windows 7 Professional (podobnou Windows XP Professional), která z Home Premium vychází a navíc nabídne chybějící podnikové funkce. Půjde připojit do domény, ovládat prostřednictvím vzdálené plochy, dokáže využít EFS, centrum mobilních zařízení, režim prezentace i složky offline. Opět překvapením je, že v ní bude chybět šifrovací nástroj BitLocker i novinkový BitLocker2Go pro přenosná zařízení. Chybět budou i nové funkce určené zejména pro správu počítačů v podnikových sítích: AppLocker, Direct Access, Branch Cache, podpora lokalizačních balíčků MUI či bootování z virtuálních disků VHD. Edice Home Premium a Professional však budou nejvíce na očích, Microsoft totiž plánuje marketingově podporovat zejména tyto dvě. Všechny vyjmenované chybějící funkce budou přítomny v druhé podnikové edici Windows 7 Enterprise, která však stejně jako u Windows Vista bude prodávána pouze prostřednictvím velkolicenčních smluv.

Již žádná Ultimate Extras

Nejvyšší edice Ultimate zůstává trochu v pozadí. Microsoft se rozhodl tentokrát neslibovat žádnou přidanou hodnotu na pozdější dobu. Všichni majitelé této edice Windows Vista si jistě pamatují na Windows Ultimate Extras - doplňky, s nimiž se každý, kdo investoval do operačního systému přes deset tisíc korun, měl cítit jako v bavlnce. Nic takového se nestalo a Microsoft si odnesl svůj příděl kritiky. Windows 7 Ultimate jsou bez slibů do budoucna pouhým kompilátem všech funkcí obsažených v nižších edicích. Budete-li tedy chtít to nejlepší pro práci, zábavu i bezpečnost, sáhnete nejspíše po této edici. Windows 7 Ultimate budou sice k dispozici koncovým zákazníkům i OEM partnerům, ovšem Microsoft se je nechystá marketingově podporovat a rovnou očekává pouze jednociferný podíl na prodejích svého nového operačního systému.

Windows 7 budou posledním operačním systémem Microsoftu, který bude existovat ve 32-bit i 64-bit verzi. Souběžně vyvíjený Windows Server 2008 R2, který se však na trh dostane později, již 32-bit sestavení nenabídne. Cenově zvýhodněný upgrade na Windows 7 bude možný z Windows XP a Windows Vista. Z druhých jmenovaných pak bude možný i upgrade technologický, tzn. bez potřeby čisté instalace operačního systému. Podobně jako Vista pak i Windows 7 nabídnou možnost povýšení edice prostřednictvím služby Windows Anytime Upgrade. Ceny jednotlivých edic Windows 7 zatím nebyly zatím zveřejněny, dá se však očekávat, že budou stejné jako u odpovídajících edic Windows Vista.

Diskuze (163) Další článek: Sequoia: superpočítač budoucnosti s výkonem 20 000 teraflopů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,