Microsoft po 18 letech ukončil prodej Windows 3.x

Windows 3.0 měly premiéru v roce 1990. Microsoft tento úspěšný systém nabízel souběžně s Windows 95, NT i XP i Vistami až doposud. Po osmnácti letech éra slavné „tři jedenáctky“ definitivně končí.

Nezbláznili jsme se my, ani Microsoft. Titulek zprávy odpovídá realitě – od 1. listopadu 2008 Microsoft ukončil vydávání licencí pro Windows 3.x. Éra tohoto slavného softwaru, který byl předchůdcem dnešních Windows tedy končí po neuvěřitelných 18 letech.

V zajetí MS-DOSu

Windows 3.0 měla premiéru v květnu roku 1990 a ještě se nejednalo o plnohodnotný operační systém. Byla to jen grafická nadstavba pro systém MS-DOS. Nové grafické rozhraní systému však přineslo Microsoftu obrovský úspěch a nastavilo trend, který trvá doposud.

Historie Windows 3.x začala už v roce 1985, kdy byla vydána první verze Windows 1.0. Byl to první pokus o graficky orientovaný operační systém na platformě PC. Základem systému byl MS-DOS, samotná Windows fungovala spíše jen jako uživatelské rozhraní. Vyžadovala však zvláštní ovladače pro hardware a některé programy mohly být spouštěny pouze z Windows.

Vývoj postupně pokračoval, až byla v roce 1987 vydána Windows 2.0. Výrazně se zapracovalo na možnostech práce s okny, ta už se mohla překrývat přes sebe a bylo možné je minimalizovat a maximalizovat. K Windows 2.0 vyžadovaly MS-DOS 3.0 nebo vyšší a minimálně 512 kB paměti.

windows 3.0.png Windows 3.11.jpg 
Uživatelské prostředí Windows 3.x

Windows 3.0 pak přinesly natolik zásadní inovace a vyladění celkového konceptu, že to znamenalo oblibu a rozšíření po celém světě. Jednou z klíčových inovací byl Správce programů, který sdružoval zástupce programů a fungoval podobně jako dnešní nabídka Start. Zástupci byli roztříděni v oknech odpovídajících určitým tematickým skupinám. Užitečnou novinkou byl také Správce souborů, který je předchůdcem dnešního Průzkumníka. Ukazoval strom složek a obsah aktuální složky, k dispozici byly základní funkce pro správu a organizaci souborů na pevném disku. Objevil se také Ovládací panel, který umožnil pohodlné nastavení Windows od barevného schématu po instalaci ovladačů. Za masovým rozšířením systému však stojí především jeho nasazení v nových prodávaných počítačích (OEM).

Windows 3.11 logo.gif 
Dnes již archaicky působící logo systému Windows 3.11

Velkou oblibu si získala verze Windows 3.11 for Workgroups, ve které Microsoft nabídl pokročilejší podporu sítí. Bylo například umožněno jednoduché sdílení souborů nebo tiskáren, nicméně pro podporu protokolů TCP/IP bylo nutné nainstalovat zvláštní program.

Prohlédněte si práci s Windows 3.11 na videu:

Osmnáct let aktivního působení

Z dnešního pohledu úsměvné je sledovat minimální hardwarové požadavky pro spuštění Windows 3.0. Vystačili jste si s procesorem 8086/8088, 7 MB na pevném disku, grafickou kartu CGA, EGA, VGA nebo Hercules s kompatibilním monitorem a obligátní 640 kB konvenční paměti. Pro srovnání, nejnižší verze Windows Vista vyžadují ke svému běhu alespoň 1GHz procesor, 512MB RAM, 20 GB místa na disku a grafickou kartu minimálně s 32 MB paměti.

Windows 3.11 exit.gif
Po ukončení zpátky do DOSu

V roce 1995 přichází nástupce Windows 3.11 v podobě Windows 95. Základem je opět stále MS-DOS, který je však už v systému zakomponován a slouží v podstatě jen ke spouštění. Zásadními inovacemi nového systému je plná podpora 32bitového přístupu, jména souborů s délkou 256 znaků a samozřejmě zásadně inovované uživatelské prostředí. Poprvé jsme se setkali s tlačítkem Start, Hlavním panelem a Plochou pro zástupce.

Windows 95.gif
Po Windows 3.11 nastoupily Windows 95

Ale zpět k systému Windows 3.x. Jeho podpora pro běžné zákazníky skončila v roce 2001, ale systém Microsoft dále udržoval a nabízel. Stále totiž nacházel uplatnění jako jednoduchý uzavřený systém pro platební terminály, bankomaty, pokladny apod. Díky tomu systém „přežil“ až do 1. listopadu 2008.

Diskuze (140) Další článek: Nová kniha: Příkazový řádek Windows

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,