Microsoft, Google a Netflix chtějí DRM v HTML5

Technologii DRM používají vydavatelé a prodejci multimédií pro omezení pirátství. Uživatelé nejsou z této technologie nijak extra nadšení, protože většinou podstatným způsobem omezuje možnosti přehrávání souboru - soubor chráněný DRM totiž nepřehrajete v každém přehrávači. Nyní se uvažuje nad přidáním této technologie i do HTML5.

Adrian Bateman (Microsoft), David Dorwin (Google) a Mark Watson (Netflix) již zaslali organizaci W3C návrh zveřejněný pod názvem Encrypted Media Extensions, který předpokládá využití současného potenciálu HTML5 pro streamování multimediálního obsahu. Streamované médium by bylo patřičným způsobem zakódované tak, aby během přenosu nemohlo být zachytitelné. Zároveň by obsahovalo informaci o licenci, aby streamované médium mohl přehrát oprávněný uživatel. Cílem standardizace je, aby šlo obsah chráněný DRM přehrát v jakémkoliv prohlížeči.

drm html5.png

„Jednoduché“ schéma návrhu DRM v HTML5

Technologie DRM je velice kontroverzní způsob ochrany. Prakticky od svého vzniku čelí kritice nejrůznějších organizací i jednotlivců a podporu nemá ani u běžných uživatelů. „DRM je pohroma pro používání hudby, filmů a knih. Je navržena tak, aby donutila uživatele používat specifický software a zařízení,“ vyjádřil se již dříve Jim Killock, prezident Open Rights Group. O popularitě DRM svědčí, že 4. květen byl vyhlášen jako Den bojkotu DRM.

Současný návrh však nemá jednotnou podporu ani od svých předkladatelů. „Věřím, že tento návrh je neetický a my bychom jej neměli dále podporovat,“ tvrdí Ian Hickson ze společnosti Google. Robert O’Callahan z Mozilly dále uvažuje: „Jak chcete zajistit, aby open-source prohlížeč nebyl jednoduše upraven tak, aby chráněný obsah přesměrovával místo na obrazovku na disk a tím způsobil nelegální kopírování?“

Digital Rights Management by díky případnému schválení tohoto návrhu mělo šanci na větší rozšíření. Už by jej nebylo nutné spojovat jen s určitými přehrávači a platformami, ale díky HTML5 by si otevřel cestu do velkého množství zařízení. V tuto chvíli tedy záleží na tom, jak se k návrhu postaví W3C a po případném schválení i poskytovatelé multimediálního obsahu a hlavně výrobci prohlížečů.

A jak se na technologii DRM díváte vy? Své zkušenosti s ní můžete popsat v diskuzi.

Diskuze (56) Další článek: TeamViewer: Povedená vzdálená plocha z PC i mobilu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,