Microsoft chce podvodní cloudy, plánuje datová centra přesunout do moře

  • Pod označením Projekt Natick Microsoft vyvíjí podmořská datacentra
  • Obří kontejnery pod vodou přinesou lepší chlazení
  • Microsoft slibuje také snížení odezvy a rychlejší výstavbu

Podle webu Popsci.com spotřebovala datová centra ve Spojených státech za rok 2013 91 miliard kilowatthodin, tedy energii vyprodukovanou asi čtyřiatřiceti uhelnými elektrárnami. Téměř polovina je přitom využívána k chlazení samotného hardwaru, které je sice stále efektivnější, s rostoucími požadavky je však také stále nákladnější. Řešení se snaží nalézt mimo jiné vědci v Microsoftu, kteří před dvěma lety nastartovali projekt Natick. Ten má přenést datová centra pod mořskou hladinu a kromě teploty snížit i odezvu koncových zařízení.

V roce 2013 začal Sean James, řadový zaměstnanec Microsoftu a bývalý mariňák, uvažovat o efektivnějším chlazení pro datová centra. Formou interního systému ThinkWeek se jeho nápad o podvodním datacentru dostal až k vedení, které schválilo vytvoření výzkumného týmu. Za dva roky Microsoft vypustil první prototyp, který podrobil několikaměsíčnímu testování v mořské vodě.

Chlazení a napájení v jednom

Datacentra, která dnes pohání sociální sítě, videoservery nebo emaily produkují každý den extrémní množství tepla. I když se chladící systémy neobejdou bez kapaliny, hlavním chladícím médiem stále zůstává vzduch. Pokud by se však vyměnil za chladnou mořskou vodu, mohlo by se tím vyřešit několik aktuálních problémů.

Kromě efektivnějšího chlazení může umístění do moře snížit energetickou náročnost i integrováním zdrojů energie, které budou pracovat s přílivem. Tím by také byla zajištěna i nezávislost na pevninské energii v případě výpadku proudů.

Microsoft-Project-Natick-0412-1600x700.jpg
Tým Microsoftu, který stojí za původní myšlenkou projektu Natick

Microsoft také upozorňuje na to, že téměř polovina světové populace žije ve velkých městech a aglomeracích, které neleží dál než 200 kilometrů od moře. Umístěním datových center do oceánů by se tedy mohlo zefektivnit také doručování dat samotným uživatelům.

V neposlední řadě by datová centra pod vodou umožňovala rychlejší výstavbu. Zatímco na povrchu si vyžádá minimálně dva roky, Microsoft mluví v případě podmořských center o třech měsících. V Redmondu přitom mají s provozem datacenter bohaté zkušenosti – po celém světě jich mají více než sto. Firma přitom zaplatila za jejich provoz asi 15 miliard dolarů.

105 dní pod mořem

Dva roky výzkumu vedly loňský srpen k prvnímu prototypu, který byl spuštěn pod hladinu moře. Ocelová kapsle s průměrem 2,4 metru byla ponořena asi devět metrů pod hladinu na dobu delší než tři měsíce. Potopenou asi kilometr od pobřeží Kalifornie ji přitom vědci nechali déle, než měli původně v plánu. Protože testování probíhalo bez problémů, došlo i k provozu komerční cloudové služby Azure. I to skončilo úspěšně a vědci tak mohli kapsli se jménem Leona Philpot vylovit a přepravit zpět do vývojového centra.

Natick_secondary.jpg
První protyp, který byl pod moře spuštěn 8. srpna 2015

Pro první test byl sedmnáctitunový kontejner vybaven jedním rackem, který obklopoval stlačený dusík. Ten zvyšoval kvalitnější odvod tepla z hardwaru. Budoucnost projektu však samozřejmě počítá s mnohem většími podmořskými kontejnery, které by obsáhly větší množství hardwaru. V další fázi vývoje mají vědci přijít s kasplí, která bude třikrát větší než aktuální otestovaný prototyp.

Natick_out-of-water.jpg
Takto se na kapsli podepsalo 105 dní pod hladinou slané mořské vody

Problémy? Údržba i životní prostředí

Asi každého při čtení napadl zásadní problém – jak bude vyřešena údržba hardwaru. V běžných datových centrech se minimálně pevné disky vyměňují jako na běžícím pásu, což je při zavření do ocelového kontejneru se stlačeným dusíkem nemyslitelné. Projekt je však podle Microsoftu stále na počátku a kromě vyvinutí samotného systému uložení do moře má zahrnovat i nový hardware. Ten by měl opustit koncept klasických racků, které jsou využívány především pro snadnou údržbu – ta však nově nebude možná a racky tedy nebudou potřeba.

IMG_1298-Assembly.jpg
Vědci zatím do kapsle umístili běžný rack, do budoucna se však počítá s novým systémem uložení hardwaru

Microsoft počítá s tím, že kapsle po ponoření zůstane pod hladinou moře po dobu životnosti obsaženého hardwaru – tedy asi pěti let. Poté bude kontejner vyzvednut, opatřen novými komponentami a opět ponořen. Celkem by měl absolvovat čtyři tyto cykly, po nichž bude následovat recyklace.

Již při prvním testování se vědci zaměřili také na dopad na životní prostředí. Několika senzory sledovali například teplotu vody nebo produkovaný hluk. V případě prvního malého prototypu nezaznamenali žádné odchylky od normálního stavu, což by se však mohlo změnit u datacenter několikanásobně větších. I nepatrné zvýšení lokální teploty vody by potom mohlo vést k porušení rovnováhy životního prostředí. Bude tedy důležité najít rovnováhu mezi odlehčením životnímu prostředí na pevnině a novým vlivem na podmořský život.

Vývojový tým se v budoucnu hodlá se svým výzkumem přesunout od břehů Kalifornie i do dalších lokalit. Ve hře je Florida, ale také chladné vody severských států v Evropě. Ani o přibližném datu odhadovaného dokončení projektu zatím Microsoft nemluví a na podmořské cloudy si tak ještě budeme muset pár let počkat.

Diskuze (49) Další článek: Yahoo začne rozprodávat části, propustí 15 % zaměstnanců

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,