Mezi Čínou a Microsoftem vypukla bitva o Windows 8

Microsoft to má v těchto dnech v Číně opravdu složité. Tamnímu trhu s ohromnou převahou vládnou Windows XP, přičemž podle Microsoftu je 9 z 10 kopií warez. Není se tedy čemu divit, že nevyslyšel přání čínských úřadů, aby na východoasijském trhu i nadále provozoval fakticky prodělečnou podporu.

Čína si to nenechala líbit a za trest prohlásila Windows 8 za nebezpečný systém, který nesmí být na žádném úředním počítači. To je pro Redmond pochopitelně rána, čínský byrokratický aparát je totiž kvůli velikosti země stejně nabubřelý jak leckterý národní trh.

Argumentace Číny spočívá v tom, že prý Microsoft spolupracuje s NSA a ve Windows 8 tak jsou zadní vrátka pro analytiky bezpečnostní agentury. Je třeba připomenout, že ze stejného prohřešku viní USA zase Čínu a její korporaci Huawei.

Microsoft se v každém případě podobné kritice brání na čínské sociální síti Weibo publikoval pět proklamací:

  1. Microsoft nikdy nespolupracoval s jakoukoliv vládou na útoku na jiný stát a jednotlivce.
  2. Microsoft nikdy neumožnil žádné vládě přímý přístup do nitra Windows a dalších produktů.
  3. Microsoft nikdy neposkytl vládním agenturám zadní vrátka (backdoor) do svých služeb a produktů.
  4. Microsoft nikdy neposkytl data svých klientů agentuře NSA.
  5. Microsoft nikdy neskrýval žádosti úřadů o data uživatelů.

Nelze než doufat, že první tři body opravdu platí, čtvrtý a pátý bod jsou však poněkud nejasné. Microsoft stejně jako každá jiná americká společnost musí umožnit úřadům přístup k datům uživatele na základě soudního příkazu. Stejná praxe funguje i u nás. Ostatně čtvrtému bodu protiřečí i ten pátý. 

Diskuze (43) Další článek: Amazon 18. června představí „něco úžasného“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,