Malá revoluce v IT? Microsoft spolupracuje s konkurencí

Microsoft včera oznámil, že v následujícím vývoji operačního systému Windows podpoří rozvoj příležitostí svých konkurentů. Mimoto se i dalšími způsoby bude snažit o zvýšení přitažlivosti Windows pro vývojáře i uživatele.

Jak toto prohlášení chápat? Microsoft si uvědomil strategickou pozici na trhu a z ní plynoucí (nejen) ekonomickou odpovědnost. Učinil tak v důsledku tlaku antimonopolních úřadů v USA a Evropě. Napříště tak svým konkurentům umožní nabízet jejich služby v systémech Windows. Aktuálně se hovoří o společnosti Google či dalších vyhledávačích, které budou moci být již výrobci počítačů nastaveny jako výchozí vyhledávací stroje. Uživatel tak nebude omezen na použití MSN.

Microsoft se rozhodl zveřejnit tyto principy a přehodnocovat je alespoň jednou za rok za účelem rozhodnutí, jestli potřebují aktualizovat z důvodu vývoje na poli technologickém, obchodním nebo zákonném. Čeká nás malá revoluce v IT?

Princip první: Volba pro výrobce počítačů a uživatele

Microsoft se zavazuje navrhovat a licencovat Windows za takových smluvních podmínek, které umožní instalovat programy dalších výrobců a konfigurovat PC založená na Windows pro použití programů třetích stran místo nebo jako doplněk k funkcím Windows.
 
1. Instalace jakéhokoli software: Výrobce i zákazník může používat jaký software si sám zvolí
2. Snadný přístup: Výrobci počítačů mohou do systému umisťovat ikony proto, aby výše zmíněný software byl snadno přístupný
3. Výchozí programy: Microsoft navrhne Windows tak, aby bylo možné jako klíčové (prohlížeč, přehrávač) programy používat i produkty třetích stran
4. Výlučná podpora softwaru třetích stran: Výrobci počítačů mají právo změnit způsob, jakým uživatel přistupuje ke klíčovým vlastnostem systému (prohlížeč, přehrávač) – mohou k tomu využít nástroje Přístup a výchozí nastavení programů
5. Obchodní podmínky: Microsoft se nebude mstít těm výrobcům počítačů, kteří prodávají i software třetích stran. Výrobci PC budou mít přístup k běžnému velkoobchodnímu ceníku. Ten bude určovat přesnou cenu za každou licenci.

Princip druhý: Příležitosti pro vývojáře

Microsoft se zavazuje navrhovat a licencovat Windows (a všechny součásti platformy Windows) za podmínek, které vytvoří a udrží příležitosti pro vývojáře aplikací a webových stránek pro tvorbu pokrokových produktů – včetně takových, které přímo konkurují vlastním produktům Microsoftu.
 
6. API: Microsoft poskytne vývojářům celou šíři služeb operačního systému skrze zdokumentované aplikační rozhraní. Aplikace třetích stran budou moci využívat stejných výhod, jako aplikace integrované (prohlížeče, přehrávače)
7. Internetové služby: Služba Windows Live bude navržena jako oddělená od Windows. Zákazník si bude moci zvolit Windows bez anebo s touto službou.
8. Otevřený přístup k internetu: Windows nebudou blokovat či vyžadovat poplatek za přístup k jakýmkoli ne-Microsoft stránkám či službám.
9. Nulová exkluzivita: Microsoft nebude vyžadovat po třetích stranách, aby jejich produkty podporovaly výlučně Windows.

Princip třetí: Interoperabilita pro uživatele

Microsoft se zavazuje naplňovat potřeby interoperability svých zákazníků. Umožní jim kontrolovat data a výměnu informací bezpečně a důvěryhodně mezi různými systémy a aplikacemi.
 
10. Komunikační protokoly: Microsoft za komerčně přijatelných podmínek zpřístupní všechny komunikační protokoly používané pro komunikaci se serverovými verzemi Windows.
11. Dostupnost patentů: Microsoft za férových a rozumných podmínek a při dodržování ochrany jeho intelektuálního vlastnictví uvolní licence na patenty týkající se jeho vynálezů na poli operačních systémů.
12. Standardy: Microsoft se zavazuje podporovat ve Windows řadu průmyslových standardů, které mohou vývojáři využít pro tvorbu interoperabilních produktů. Rovněž se zavazuje k takovýmto standardům sám přispívat a navazovat za tím účelem příležitostné vztahy s ostatními hráči na trhu.

Zdroj: Microsoft

Témata článku: Microsoft, Windows, Microsoft Windows

39 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Marv 21. 7. 2006 12:44:57
  MS na spoustě věcí pracuje zcela zbytečně. Existují standardizované...
 • Lada, Lada 21. 7. 2006 12:09:05
  Svým prohlášením Microsoft de facto přiznal své špinavé praktiky, které...
 • Marv 21. 7. 2006 11:54:24
  No zrovna s tím ODF je to ono "vlk se nažral a koza zůstala celá".
  Ta...
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 54

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Inteligentní domy