MagicScore Maestro: Nástroj pro všechny skladatele

Staré papírové notové archy jsou již minulostí. Pokud chcete hudbu vytvářet, skládat i zapisovat, můžete k tomu využít moderního pomocníka v podobě sofistikovaného programu na počítači.

Uživatel MagicScore Maestro nemusí být nutně hudební génius, aby mohl program používat. Nějaké základy hudební nauky jsou ale pro práci potřeba. Přestože se aplikace zaměřuje především na profesionální či poloprofesionální skladatele, své si na něm najde i nadšený amatér, kterého baví si hrát s notičkami, mačkat klávesy na syntetizátoru i vytvářet složité zvukové kompilace.

Výběr orchestru

Na začátku každé hudební kompozice je třeba po spuštění programu nastavit několik základních parametrů. Kromě méně důležitých údajů typu názvu skladby, jména skladatele atd., je nutné zvolit především počet a druh hudebních nástrojů, pro něž budete noty psát. Lze si vybrat z několika přednastavených těles, ale můžete si samozřejmě zvolit složení přesně dle vlastních představ.

sshot-1.png 
Vytváření nové kompozice.

Podle tohoto výběru se pak před vás dostaví připravený notový arch, kde naleznete osnovu pro každý nástroj zvlášť. Kromě archu v hlavním okně uživatel nalezne pro lepší orientaci i soupis použitých nástrojů a také panel s funkcemi. Mezi ty základní, s nimiž budete pracovat nejvíc, patří výběr not a jejich vkládání do osnovy. Jednoduše zvolíte délku noty (pomlky a další symboly) a kliknutím přenesete na linky.

sshot-2.png sshot-2a.png
Výběr z velkého množství not i dalších hudebních symbolů.

Piáno i kytara

Nejvíce práce, funkcí a dovedností se samozřejmě točí kolem skládání notiček a vytváření hudby. Lze si zde pohrát s vlastními symboly, tempem, rychlostí, můžete sem vkládat informace o akordech a další údaje. Naleznete zde i nástroje pro grafickou úpravu vašeho záznamu. Přeci jen se počítá s tím, že arch s výtvorem budete tisknout, nebo alespoň někomu posílat. Vkládat sem můžete i grafiku a obrázky odjinud, čímž notový seznam ozvláštníte.

sshot-3.png 
Vkládání obrázků do archu.

MagicScore Maestro ještě zvyšuje svou použitelnost při vytváření hudby tím, že nabízí i jednoduchý simulátor kláves piána a strun kytary. To je výhodné zejména pro ty, kterým při zapisování not chybí důležitá hudební představivost. Při pomyslném stisku klávesy i drnknutí o strunu dojde k zahrání tónu i zápisu do archu. Program dokonce spolupracuje i s reálným syntetizátorem, který k počítači připojíte.

sshot-4.png sshot-4a.png
Klávesy i struny.

Export

Jen kvůli samotné práci či pro uložení do počítače pravděpodobně hudbu vytvářet nebudete. Uplatnit vlastní výtvor ve světě mimo MagicScore Maestro je samozřejmě možné. Předně se dá celá kompozice přehrát a také zvukově nahrát do formátů wav a mp3. Rovněž lze notový záznam vytisknout i vyexportovat do obrázkového formátu či PDF. Abyste ovšem mohli pracovat s více než jednou stránkou záznamu, budete muset autorům programu zaplatit za plnou licenci.

sshot-5.png 
Přehrávání  hotové skladby.

stáhnout program MagicScore Maestro 7.216 Licence: shareware, 12 MB
Autor: DGSoft
Web programu: www.musicaleditor.com


fsc.jpg

Diskuze (4) Další článek: Total Commander 7.55a opravuje problémy s 64bitovými Windows

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,