M-Disc: optický disk, který uchová data „věčně“

Pokud chcete svá data uchovat co možná nejdelší dobu, současné technologie nejsou příliš spolehlivé. To ale neplatí v případě nového a odolného M-Disku.

Jak už jste jistě zjistili, optická média i v bezpečném prostředí, které je doporučeno od výrobců, nevydrží dlouho. Chemická vrstva se postupem času i s minimálním používáním degraduje a u nových levných médií se vám bez problému může stát, že disk nepůjde přečíst třeba ani po roce pečlivé úschovy. Dnes už ale optická média pomalu končí, stejně jako kdysi diskety. Jak ale uložit data pro dlouhodobé zálohování?

Start-up Millenniata je na rozdíl od jiných zaměřen na hardware a jeho cílem je zcela změnit způsob, jakým bezpečně zálohujeme data na fyzická média.

M-Disc: tvrdý jako kámen

Nový M-Disc je oproti současným optickým médiím ve značné výhodě, autoři totiž slibují, že uchovaná data skutečně vydrží takřka „věčně“, tedy alespoň tak dlouho, že si s tím vrásky rozhodně dělat nemusíte, a to ani vaše následující generace. M-Disc používá fyzický zápis dat do odolného polykarbonátového materiálu (anorganická vrstva) bez reflexní vrstvy, přičemž na vyhloubení stopy se používá až 5× více energie, než u běžných médií.

m-disc-pits-gold.jpg

M-Disc tak ve výsledku odolá nejen různým chemikáliím, které běžná optická média okamžitě znehodnotí, ale i vysoké teplotě až 500 stupňů Celsia a dalším nepříznivým podmínkám (voda, dusík, kyslík). Vypálená struktura se podobá rytinám v kameni a disk tak přetrvá bez poškození i několik dní při teplotě 80 stupňů Celsia.

pits-up-close.jpg 
Anorganická datová vrstva je hlavní odlišností od současných médií

M-Disc je především určen pro dlouhodobé zálohování, jednou zapsaná data tak již nelze znovu přepsat ani smazat. V odolné vrstvě zůstanou nepoškozena do té doby, než bude disk nějakým způsobem přímo fyzicky poškozen. Jak je ale vidět na videu, jeho odolnost si poradí i s fyzickým namáháním:

 

Zápis dat je sice zatím možný pouze pomocí specializované mechaniky, ale výrobce uvádí, že lze teoreticky použít i současné DVD či Blu-ray mechaniky, stačí pouze upravit firmware. M-Disc má proto jednu velkou výhodu oproti speciálním a zcela novým řešením. Pro čtení dat z tohoto disku totiž stačí běžná DVD nebo Blu-ray mechanika, není tak potřeba mít speciální mechaniku pouze na čtení.

zivotnost.jpg
Průměrná životnost různých datových technologií

Vývojáři se drží hesla „Zapiš jednou, přečti stále“. Nic sice nevydrží zcela věčně, ale výrobce slibuje minimálně 1 000 (polykarbonátový substrát), respektive 10 000 let (datová vrstva) funkčnosti v běžných podmínkách.

Spolupráce s LG

M-Disc byl vyvinut ve spolupráci se společností LG, kompatibilní externí USB mechaniku M-Ready pro zápis, která pochopitelně zvládne kromě M-Disku i klasické DVD nebo Blu-ray média, je již možné předobjednat na oficiálních stránkách. Millenniata uvádí, že technologie bude uvedena na trh v říjnu, cena za vypalovací mechaniku a samotné médium však zatím nebyla oznámena.

lg-bluray-mdisc-preorder.jpg

Zatím také nebyla uvedena ani přesná kapacita těchto médií, na stránkách je pouze obecný předpoklad, že půjde uložit až „tři hodiny videa“, 1 200 fotografií, 100 000 dokumentů a podobně. Zápis dat se zmíněnou mechanikou zatím probíhá rychlostí 4× (5,28 MB/s). Kompatibilita je zaručena na systémech Mac OS X, Linux, Windows XP, Vista a Windows 7.

Zálohování a nové technologie

Tak bezpečné zálohování sice vypadá na první pohled dobře a zajímavě, musíme si ale uvědomit rychlost vývoje současných technologií. Technologie se totiž mění tak rychle, že ponechat svá data na jednom druhu, vede k nemožnosti či velkým problémům s jejich přečtením v následujících letech. Kdo z nás má doma například čtečku 5,25" disket a počítač, který je kompatibilní s jejím rozhraním? A co software, který dokáže data přečíst nebo zpracovat do dnešních formátů?

Základním pravidlem pro uchování starších dat je jejich neustálý převod na stále novější technologie. A tato nutnost je v řádu pouhých několika let. Směr lze vidět i v případě cloudu. Apple i Google už dnes nabízí možnost uploadování vaší hudby do datacenter, stačí mít pouze přihlašovací jméno a vlastně nepotřebujete žádné zálohovací médium. Pokud budete nedůvěřiví, můžete si data uložit na několik cloud služeb od různých společností, třeba jen tak pro jistotu.

M-Disc.jpg

S příchodem cloudu tak možná nastává chvíle, kdy již nebude nutné data fyzicky ukládat v domácích nebo firemních podmínkách na stále novější média a formáty. To vše za nás cloudy obstarají v rámci své postupné modernizace. Ba co víc, spoustu dat již tvoříme přímo na webu a nikoli lokálně, fotografie synchronizujeme do webových alb, video dáváme na Youtube, podobně tak dokumenty a vše ve většině případů zcela zdarma. Nové operační systémy jako Mac OS X Lion nebo Windows 8 už jsou na využití cloudu přímo postavené a jednoho dne, si už na zálohování na fyzická média třeba ani nevzpomeneme.

Otázka do diskuze: budeme vůbec v budoucnu řešit zálohování na fyzická média, když budeme mít vše uložené v cloudu?

Video

 

Diskuze (72) Další článek: Šuškanda: Google Games už dnes, ale pouze pro vyvolené?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,