Linux | Bezpečnost

Linuxové distribuce obsahují vážnou chybu. Její odhalení trvalo 11 let

Bezpečnostní expert Googlu Andrey Konovalov odhalil v jádru Linuxu kritickou bezpečnostní chybu, která by útočníkům umožnila získat administrátorské (root) oprávnění. V systémech byla přítomna minimálně jedenáct let. Na hrozbu upozornil Bleeping Computer.

Zranitelnost označena jako CVE-2017-6074 byla potvrzena v linuxových jádrech od verze 2.6.18, která byla uvolněna ještě v září 2006. Vážné problémy způsobila nevhodná implementace protokolu Datagram Congestion Control Protocol (DCCP) sloužícího především na ochranu před přetížením datové sítě.

Konovalov totiž našel způsob, kterým může zneužít protokol DCCP pro vytvoření takzvané double free chyby. Jde o bezpečnostní hrozbu, ke které dochází v případě, kdy aplikace uvolní stejnou adresu v paměti dvakrát. V cílených případech umožňuje tato chyba spuštění škodlivého kódu s nejvyššími oprávněními v jádru systému (podrobnosti zde).

Chybu nelze zneužít prostřednictvím vzdáleného přístupu přes internet. Experti se však shodují, že může být kombinována s jinými zranitelnostmi, což může v konečném důsledku otevřít hackerům dveře do cílového systému.

Už je opraveno, stahujte záplaty

Na hrozbu byli řádně upozorněni všichni vývojáři jednotlivých linuxových distribucí. Mezi ohrožená linuxová jádra patří ta, která byla kompilovaná s funkcí CONFIG_IP_DCCP.

Vývojáři Red Hat Linuxu ve svém prohlášení uvedli, že systémy Red Hat Enterprise Linux 5, 6, 7 a Red Hat Enterprise MRG 2 obsahují uvedenou chybu. Odpovídající záplaty však byly průběžně vytvořeny a již jsou dostupné ke stažení.

Podobná situace vládne i v případě distribucí Debian. Bezpečnostní aktualizace jsou dostupné pro Debian 7 Wheezy a Debian 8 Jessie. Záplaty jsou rovněž k dispozici i pro distribuci Ubuntu 12.04 LTS, Ubuntu 14.04 LTS, Ubuntu 16.04 LTS a Ubuntu 16.10.

Z distribucí SUSE Linux se chyba týká pouze verze SUSE Linux Enterprise Server 10, přičemž jsou aktualizace dostupné pouze pro zákazníky programu LTSS (Long Term Service Pack Support). Jádra systémů SUSE Linux Enterprise Server 11 SP 1 až 4 a SUSE Linux Enterprise Server 12 SP 1 až 2 nejsou sestaveny s podporou protokolu DCCP.

Funkční prototyp škodlivého kódu bude zveřejněn v průběhu několika dnů. Uživatelé tak mají pouze omezenou dobu pro nezbytnou aktualizaci svých systémů.

Čtenářům proto doporučujeme, aby zkontrolovali dostupnost aktualizací pro svoji linuxovou distribuci. V případě, že je váš systém zranitelný a oficiální záplata není zveřejněna, pomůže jednoduchý skript , kterým zakážete spouštění DCCP protokolu.

Diskuze (40) Další článek: Blíží se doba rostlinných počítačů? Odborníci pracují na „kyber růžích“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,