Lidé v nouzi více důvěřují robotovi, než zdravému rozumu

Výzkumníci z technického institutu v Atlantě vypracovali studii o důvěře v robotické systémy při nouzových situacích. Výsledky ukázaly, že lidé se v kritických chvílích raději spolehnou na robota než na vlastní úsudek. Výsledky zveřejnili na webovém portálu institutu, studii odprezentují 9. března na mezinárodní konferenci 2016 ACM / IEEE o vztazích mezi lidmi a roboty.

Experimentu se zúčastnila skupina 42 dobrovolníků. Účastníci měli sledovat robota s označením "Záchranný průvodce". Stroj je vedl do konferenční místnosti, kde je čekal úkol vyplnit formulář o robotech a přečíst článek z časopisu, který s výzkumem nijak nesouvisel.

251836957
Záchranný robot určený na pomoc při evakuaci v případě nouze (zdroj: Rob Felt, Georgia Tech)

Dálkově řízeného robota výzkumníci někdy nechali, aby dobrovolníky zavedl do nesprávné místnosti nebo s nimi chodil v kruhu. V některých případech se robot cíleně zastavil a oznámil, že se porouchal.

Když se dobrovolník ocitl v konferenční místnosti se zavřenými dveřmi, výzkumníci naplnili vstupní chodbu kouřem a spustili požární poplach. Po otevření dveří bylo vidět kouř a robota s červeným osvětleným nápisem a bílými svítícími pákami sloužícími jako ukazatele směru. Robot následně vedl osoby směrem k vzdálenému východu na druhé straně budovy, ne k blízkému, jasně označenému východu, kterým dobrovolníci vstoupili do budovy.

Účastníci začali pochybovat o schopnostech robota až tehdy, když během evakuace začal dělat chyby. Někteří ho však následovali, přestože je vedl do tmavých místností zahlcených nábytkem.

Překvapující důvěra ve schopnosti strojů

„Očekávali jsme, že alespoň v případech, kdy se robot při odvádění osob do konferenční místnosti ukázal jako poruchový, mu lidé v případě mimořádné situace přestanou důvěřovat“, řekl člen výzkumného týmu, Paul Robinette. „Místo toho se všichni dobrovolníci řídili pokyny robota bez ohledu na to, jak se předvedl na úvod. To jsme vůbec nečekali.“

Tento jednoznačný výsledek lze podle vědců částečně přičíst skutečnosti, že robot byl označen jasným nápisem, který ho pasoval do pomocníka v případě nouze. Někteří účastníci to uvedli jako důvod jejich přehnané důvěry.

Výzkumníci si na začátku experimentu kladli otázku, zda jsou lidé ochotni důvěřovat záchranářským robotům při ohrožení vlastního života. Po ukončení studie však nastolili jinou - jak omezit jejich přílišnou důvěru?

V následujícím výzkumu chtějí zjistit, proč lidé tak silně důvěřují robotům a jak se tato míra liší v závislosti na vzdělání a dalších faktorech. Zároveň by chtěli zjistit, jak může robot lidem sám indikovat stupeň důvěry, kterou do něj mohou vložit.

Diskuze (8) Další článek: Spotify se spojilo s Runkeeperem. Motivační hudbu můžete poslouchat z cloudu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,