Windows 10 | Microsoft Office

Kompletní inovace školní sítě: Windows 10, Office 2016 a pět šikovných studentů

  • Dva studenti před třemi roky přepracovali školní síťovou infrastrukturu svého gymnázia
  • Nyní zajistili přechod na Windows 10 a Office 2016
  • Založili firmu a pomáhají dalším školám
Kapitoly článku

Je to už déle než tři roky, kdy vyšel na Živě.cz článek o dvou studentech Gymnázia ve Žďáru nad Sázavou, kteří v průběhu letních prázdnin přebudovali školní počítačovou síť. Od té doby se poměrně hodně věcí změnilo - nový hardware, nové operační systémy, Office, problémy atd. Přečtěte si o nasbíraných zkušenostech za tři roky provozu a také o upgradu na Windows 10 a Office 2016 během vánočních prázdnin.

Následující text připravili přímo autoři projektu.

Po třech letech provozu

Pro tuto část je dobré si přečíst původní článek

Z celkového pohledu se koncepce síťové infrastruktury velmi vyplatila. Práci nám velmi zjednodušilo to, že pro veškeré konfigurace stanic i uživatelů využíváme Group Policies, takže kdykoliv, kdy bylo potřeba nasadit novou stanici, většina kroků z konfigurace (např. instalace software) se provedla automaticky na základě příslušnosti do organizační jednotky.

Z hlediska správy nám také pomohlo nasazení Remote Desktop Services, které zjednodušilo nasazení síťových aplikací, které třeba nebylo možné jednoduše síťově distribuovat nebo by se zbytečně musely instalovat po celé škole, když si kantor zrovna vzpomene, že danou aplikaci chce použít konkrétně v této učebně.

gymzr_prev.jpg

Po zhruba roce provozu nové sítě jsme se dočkali i nových klientských stanic - konkrétně jsme zvolili typ mini PC (Intel Atom, 2 GB RAM), a to nejen kvůli ceně (mohli jsme si jich pořídit více), ale i kvůli tomu, že se do budoucna ukázaly jako méně poruchové (je tam méně pohybujících se částí a mají trošku robustnější konstrukci). Volba mini PC samozřejmě není univerzální pro všechny typy učeben - například u aktivních tabulí nebo v počítačové učebně jsou klasické stanice.

V průběhu tří let jsme všelijak bojovali s cestovními profily. Přihlašování trvalo velmi dlouho, občas se zaseklo odhlašování uživatelů, aplikace místo AppData\Local zbytečně využívaly AppData\Roaming, odmazávání profilů a mapování tiskáren nikdy nefungovalo spolehlivě. Cestovní profily jsou z našeho pohledu krásná myšlenka, ale taková nepředvídatelná noční můra v realitě.

Od Windows 8 problémů s implementací přibylo. Proto jsme se je rozhodli s upgradem z Windows 7 počkat a společně s nasazením Windows 10 přestat cestovní profily používat (vysvětlení najdete v sekci Nasazení Windows 10 a Office 2016).

Po několika měsících škola také dostala optické připojení k Internetu (200/200Mbit), což bylo znatelné zlepšení v přístupu ke cloudovým aplikacím. Zhruba po roce provozu RADIUSu jsme školu zapojili do sítě eduroam, což přineslo studentům a učitelům možnost využívat Wi-Fi i na půdě jiných akademických institucí.

476166915

Kromě cestovních profilů nás také velmi potrápily zmíněné tiskárny - široké spektrum různých modelů od LPT po různě staré síťové tiskárny přineslo své problémy nejen s ovladači na klientech, ale i pro tiskový server (například Tiskový spooler se dostal do stavu, kdy vytěžoval velkou část procesoru na serveru a tisk přestal kompletně fungovat).

Pro řešení záloh serverů a dat jsme se nakonec rozhodli využít Azure Backup, jelikož máme k dispozici různé verze v čase, zálohy se dělají jako diferenciální a také nemusíme řešit potřebnou kapacitu pro zálohy.

Kvůli všeobecnému ohlasu veřejnosti na systém Windows 8 jsme se rozhodli nasazení této verze přeskočit a počkat na Windows 10, což se ukázalo jako velmi dobrá volba.

Pojďme se ale posunout do současnosti a podívat se na to, jak jsme za 3 dny nasadili Windows 10 s Office 2016 na více jak 100 počítačů.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,