Kogan Agora: cloudový notebook s Chrome OS

Tento týden se začíná oficiálně prodávat jeden z prvních „chromebooků“ Agora od neznámé společnosti Kogan. Může tento model konkurovat klasickým netbookům a vyplatí se?

Jak už jsme vás dříve informovali, tento měsíc se v prodeji objeví první chromebooky, tedy jednoduché notebooky, které budou hardwarově vybaveny spíše jako netbooky, vzhledem k jednoduchému operačnímu systému je lze označovat také jako smartbooky. Absence optické mechaniky je už dnes jasná.

První chromebooky se objeví od velkých společností jako Samsung nebo Acer, nakonec je ale předběhla jedna neznámá společnost Kogan, která již dnes prodává chromebook Agora.

Kogan Agora: dvanáctipalcový chromebook a žádný Atom

Notebook Agora od společnosti Kogan má standardní 11,6" displej s úsporným LED podsvícením a vyšším rozlišení 1 366 × 768. Nad displejem se pochopitelně nachází webkamera pro videohovory, která má běžné rozlišení 1,3 MPix.

KULTP12STDAA-Front-Angle-800x600.jpg

I když se jedná spíše o netbook, neobsahuje Atomovou platformu, ale úspornou verzi procesoru Intel Celeron M ULV SU2300 (Ultra Low Voltage) na nízké frekvenci 1,3 GHz. Tento procesor má dvě jádra bez podpory HyperThreading technologie, je vyroben 45nm technologií a jeho TDP je poměrně vysokých 10 W. Jaký to má vliv na výdrž notebooku, se přesvědčíme později.

Operační paměť typu DDR2 má kapacitu 1 GB, osadit lze až 4 GB. Vzhledem k operačnímu systému Chromium OS od Googlu, to ale nejspíše nebude zapotřebí. Systém je předinstalovaný na malém 30GB SSD (SATA), u těchto notebooků už se se starými pevnými disky vůbec nesetkáme. Integrovaný grafický čip je v tomto případě v čipsetu Intel GS40, konkrétně se jedná o Intel GMA 4500MHD, který zvládne i HD video. Nečekejte od něj ale výkon jako u moderních Intel HD čipů v procesorech Sandy Bridge.

Vydrží jen chvíli

Co se týče nabídky portů, na notebooku jsou celkem tři USB 2.0 porty, jeden ethernetový port a nechybí bezdrátový WiFi modul (802.11n) a Bluetooth. Připojit lze sluchátka i dodatečný mikrofon, notebook ale již obsahuje dvojici reproduktorů i s integrovaným mikrofonem. Čtečka paměťových karet zvládne tři druhy (SD, MMC, MS Pro). Pro připojení externích displejů či televize nebo projektoru lze využít dva výstupy – analogový VGA a digitální HDMI. Výrobce se nezmiňuje o maximálním rozlišení, problémem by snad ale nemělo být Full HD, tedy 1 920 × 1 080.

KULTP12STDAA-Top-800x600.jpg

Pro psaní a ovládání chromebooku je k dispozici celkem 78 kláves s relativně pohodlným rozložením a také dotykový touchpad.

Rozměry a hmotnost notebooku je ale velmi průměrná a na „smartbookovou“ třídu spíše podprůměrná. Konkrétně a 1,32 kg. Tou nejhorší vlastností tohoto zařízení je ale jeho výdrž, která je velmi nízká, obzvláště když se jedná o tak jednoduchý notebook.

KULTP12STDAA-Top-Angle-800x600.jpg

Výrobce udává výdrž se čtyřčlánkovou baterií s kapacitou 4 600 mAh až 3,5 hodiny, realita tak bude určitě pod hranicí tří hodin. Dodávaným 19V (65 W) adaptérem tak budete muset nabíjet opravdu často.

  • Displej: 11,6" (1 366 × 768), LED
  • Procesor: Intel Celeron M SU2300 (1,3 GHz, ULV)
  • Grafický čip: Intel GMA 4500MHD v čipsetu
  • Operační paměť: 1 GB DDR2 (až 4 GB)
  • SSD: 30 GB, SATA, boot do 5 sekund
  • Výbava: WiFi, 3 × USB 2.0, HDMI, VGA, čtečka 3v1, webkamera, Bluetooth,
  • Rozměry, hmotnost: 29 × 19,5 × 2,56 cm, 1,32 kg
  • Baterie, výdrž: čtyřčlánková 4 600 mAH, až 3,5 hodiny
  • Cena, OS: 370 USD (přibližně 8 000 Kč s DPH), Chrome OS

Takhle ne

Základní odlišností tohoto notebooku je samozřejmě jeho operační systém Chrome OS, který je vlastně zaměřen pouze na webové aplikace, tedy jde v trendu cloudových platforem. Nejedná se o žádný „velký“ a složitý systém jako Windows nebo Mac OS X, takže je jednoduchý a z mnoha pohledů i značně omezený.

 chromebook-web-apps.jpg chromebook-login.jpg

Pro určitý typ práce a úkonů je však určitě dostatečný. Problémem ale je, že hardware jako takový nedokáže nabídnout výhody oproti běžným notebookům, které by měly plynout z jeho jednoduchého systému. U takových smartbooků by měla být standardem například desetihodinová, či ještě větší výdrž. V tomto případě se ale v reálném případě ani nedostanete přes tři hodiny, což je vzhledem k výkonu hodnota, která byla akceptovatelná možná před několika lety, ale nikoli dnes.

KULTP12STDAA-Front-800x600.jpg

Dnes jsme ale více mobilní než kdy dříve a výdrž začala hrát velmi výraznou roli. Doufejme, že chromebooky od výrobců jako Acer nebo Samsung, které se tento měsíc také objeví, nabídnou mnohem lepší parametry. Zatím je u nich předpokládaná výdrž kolem šesti až osmi hodin, což už je alespoň trochu použitelné.

Diskuze (8) Další článek: Školák vynalezl chytrý domovní zvonek a vydělal si čtvrt milionu liber

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,