Klíč k lepšímu spánku? Méně návštěv sociálních sítí

Vědci z Lékařské fakulty Univerzity v Pittsburghu zjistili, že dvacátníci a třicátníci, kteří tráví na sociálních sítích spoustu času, mají vyšší riziko poruch spánku než jejich vrstevníci, kteří jsou na těchto internetových platformách méně aktivní. Informaci přinesl oficiální web univerzity, výzkumnou práci publikoval vědecký magazín Preventive Medicine.

„Jde o jeden z prvních důkazů, že používání sociálních sítí dokáže ovlivňovat náš spánek,“ uvedla klinická psycholožka a hlavní autorka výzkumu Jessica C. Levensonová.

Studie podle Levensonové unikátním způsobem zkoumá spojení mezi používáním sociálních sítí a spánkem ve věkové skupině mladých dospělých. Právě ti jsou podle ní první generací, která „vyrostla na sociálních médiích“.

Čím častěji, tím hůře

Doktorka Levensonová a její kolegové provedli výzkum na vzorku téměř 1800 subjektů ve věku 19 až 32 let. Míru aktivity na sociálních sítích vědci stanovili pomocí měření a dotazníků. Poruchy spánku měřili speciálním zařízení.

Zúčastnění používali sociální sítě v průměru 61 minut denně a navštívili své účty na různých stránkách v průměru 30krát za týden. Vyhodnocení získaných údajů ukázalo, že téměř třetina z účastníků trpěla výraznými poruchami spánku.

Ti, kteří deklarovali nejčastěji navštěvování sociálních médií v průběhu týdne, vykazovali až trojnásobně vyšší pravděpodobnost spánkových poruch než účastníci, kteří své účty kontrolovali nejméně často.

A ti, kteří strávili celkově nejvíce času na Facebooku, YouTube či podobných službách, měli riziko dvojnásobně vyšší než jejich vrstevníci, kteří se na sociálních sítích dlouho nezdržovali.

„Výzkum naznačuje, že četnost návštěv sociálních sítí je lepším prediktorem problémů se spánkem než celkový čas strávený jejich prohlížením,“ uvedla Levensonová. Podle psycholožky ke kvalitnějšímu spánku nejvíce dopomohou ty intervence, které zabrání obsesivní kontrole sociálních sítí.

Jde vůbec o příčinnou souvislost?

Další z autorů práce, expert na vliv technologií a médií na zdraví dr. Brian A. Primack zdůraznil, že na definitivní závěry je zatím brzy. Potřebné budou další výzkumy, abychom si byli naprosto jisti, že nadměrné používání sociálních sítí přispívá k poruchám spánku a ne naopak.

Možná je dokonce smyčka zpětné vazby. „Problémy se spaním mohou vést ke zvýšenému používání sociálních sítí, což může pro změnu vést k ještě výraznějším problémům se spánkem,“ varuje Primack.

Diskuze (16) Další článek: Apple měl opět rekordní čtvrtletí, ale růst už se prakticky zastavil

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,