Klasiku či ergonomickou? Klávesnice pro každého

V minulých dílech jsme si probrali rozložení kláves, multimediální tlačítka a ostatní ovládací prvky, kterými výrobci klávesnic nešetří. V dnešní části už si povíme o klávesnici jako celku a probereme si něco o ergonomii. Povíme si, zda je pro vás zlomená ergonomická klávesnice vhodná či nikoliv a jaké jsou její výhody i nevýhody.
Kapitoly článku

Stará klasika je dobrá

Nejjednodušší klávesnice zná každý z nás. Spousta lidí při porovnání s novými multimediálními zázraky stále preferuje klasickou AT klávesnici bez rozšiřujících tlačítek.

Daň za multimédia

Novější multimediální klávesnice už znáte z minulého dílu. Stále jde o klasickou konstrukci, avšak přibyla spousta tlačítek a rozměry klávesnic pěkně nabobtnaly. Výrobci ve snaze vrátit rozměry těchto klávesnic na přijatelnější velikost často přeskupují, nahušťují a zmenšují velikost kláves. Dochází tak k různým zběsilostem, které jsme popsali v první části tohoto miniseriálu. Naštěstí většina výrobců příliš neodbočuje od zažitých zvyklostí.

 

Klávesnice jako dálkový ovladač?

Existují i multimediální klávesnice, které suplují dálkové ovládání. Jedna taková je, čistě náhodou, opět dílem Microsoftu. Ten ji koncipoval jako ovladač pro použití s Home Theater PC, tedy s domácími multimediálními centry s operačním systémem Windows MCE.

Klávesnice je bezdrátová a je navržena tak, aby na ní bylo vše, co potřebujete k ovládání PC a dokonce i televizoru. Díky miniaturnímu joysticku (trackpointu) v pravém horním rohu budete schopní ovládat i kurzor ve Windows bez pomocí myši. Ostatně, to, že je tato klávesnice nějaká jiná, je zřejmé už na první pohled.

Ergonomie - lámat ruce, nebo raději klávesnici?

Zdánlivě velmi zvláštní modifikací, která se objevila, jsou klávesnice označované jako ergonomické. U nich je blok písmen rozdělen do dvou částí pro pravou a levou ruku. Tyto části jsou od sebe o několik centimetrů vzdáleny a jsou vzájemně natočené asi o pětadvacet stupňů.

Ergonomické klávesnice jsou tu s námi již dlouhou dobu, ale o jejich masovější rozmach se přičinil až Microsoft se svou první Microsoft Natural Keyboard. Proč by o nich měl člověk uvažovat? Podívejte se na ilustrační obrázky od firmy Microsoft.

 

Člověka už při pohledu na první obrázek musí rozbolet obě ruce. Pravda, ještě jsem neviděl nikoho, kdo by pokládal ruce na klávesnici tak nepřirozeným způsobem, jako to dělá slečna na prvním obrázku, většinou jsou při pohledu shora pokřiveny naopak. Ale má to něco do sebe. Na druhém obrázku vše vypadá o poznání lépe.

 

Informatikům se subtilnější postavou může běžná rovná klávesnice vyhovovat. Horší je to u lidí, kterým za ta léta sezení u počítače narostl pupík a při psaní všemi deseti zaujímají nejrůznější ležérní polohy. Ti už mají problém poskládat ruce tak, aby se přes bříško na klávesnici dostali.

V neposlední řadě stojí za to připomenout i původní záměr tvůrců zlomených klávesnic. Většina lidí má ramena širší, než je šířka základního bloku standardní klávesnice, proto nemohou dát ruce rovně podél těla, ale musejí je trochu natočit. Ruce se v základní poloze musí chtě nechtě poskládat tak, aby prsty ležely na klávesnici rovnoběžně se základní řadou. Ergonomická klávesnice ruce k této křečovité poloze nenutí.

Pokud budeme chtít srovnávat klasickou a ergonomickou klávesnici, každé řešení má svá pozitiva i negativa, a každé se lépe hodí pro jiné nasazení.

Předně, v případě, že při psaní používáte ostříží zrak a pouze pravý a levý ukazováček v kombinaci s palcem pravé ruky, bude ergonomická klávesnice spíš na obtíž, hůř se na ní orientuje. Další nevýhodu ergonomické klávesnice pocítíte, pokud píšete převážně jednou rukou, naběhá se mnohem víc. Obdobné je to i v případě, že při práci často používáte klávesové zkratky v kombinaci s myší. Typickým příkladem jsou uživatelé různých grafických programů či CADů, u kterých jedna ruka myš téměř nepustí. Pro něj budou díky odlišné funkci pravého Altu u české klávesnice některé klávesové zkratky vyťukávané levou rukou jen nedosažitelným snem. V případě ergonomické klávesnice obsloužíte mnohem menší část kláves. Jednoduše řečeno, s malíčkem na Altu nedosáhnete dál než do poloviny protilehlého bloku kláves.

Poslední nevýhodou ergonomických klávesnic je to, že u jedince zvyklého na oddělené bloky vyvolává návrat k normální klávesnici pocit klaustrofobie. To se sice časem srovná, ale pocit, že to není tak úplně ono, již přetrvá. Poslední skvrnkou na kráse je o něco vyšší cena těchto klávesnic. Důvod je jasný, vyrábějí se v menších sériích, prodávají se v menším množství, výroba je o něco náročnější a spotřeba materiálu je taky o něco vyšší.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,