Kingston DT2000: Vyzkoušeli jsme nový šifrovaný USB disk

  • Hardwarové šifrování nezávislé na operačním systému
  • Vestavěná klávesnice a baterie
  • Po deseti chybných vstupech se zformátuje

Kingston před pár dny na CESu představil unikátní zabezpečený USB disk DT2000. Díky vestavěné klávesnici a akumulátoru je šifrování zcela nezávislé na operačním systému. Nemusíte instalovat nějakou aplikaci, abyste se dostali k zabezpečené oblasti disku. Aniž byste disk připojili k počítači, zadáte PIN a odemknete šifrovaný obsah.

566545481

USB disk se dodává s hliníkovým obalem pro větší odolnost a díky ocelovému poutku jej můžete pohodlně nosit na klíčích, kde nedojde úrazu. Velikostí nějak nevybočuje z řady běžných USB disků. Není nejmenší, ale v USB nezabere příliš místa do šířky, takže se vejde do všech standardně přístupných konektorů. 

976873713

Po vysunutí z obalu se dostanete k číselné klávesnici s tlačítkem klíče. Tři diody indikují stav disku. Disk můžete díky akumulátoru odemknout ještě před připojením k počítači, ale když je třeba vybitý, můžete disk odemknout po připojení do USB. Pokud jej po odemčení nepřipojíte k počítači do 30 sekund, zase se zamkne.

PIN může mít délku od sedmi do patnácti čísel a díky písmenkům na klávesnici jako na starém mobilním telefonu si můžete zapamatovat heslo jako text. Třeba "Tomáš" budete zadávat jako 86627. Výchozí heslo 11223344 si samozřejmě můžete (a musíte) změnit. Pro změnu hesla nepotřebujete připojení k počítači. Po zadání správného hesla stačí stisknout dvakrát tlačítko klíče, zadat nové, dvakrát klíč, znovu zadat nové a potvrdit dvojitým stiskem klíče.

Trojitým stiskem klíče se dostanete k dalšímu nastavení. Můžete tak zapnout režim jen pro čtení, nebo automatické zamčení po nastaveném počtu minut. Ve výchozím nastavení se disk zamkne až při odpojení od počítače.

V případě, že desetkrát špatně zadáte PIN, obsah disku se zformátuje a nastaví se výchozí PIN.  Pokude tedy zapomenete heslo, máte smůlu, k vašim datům se nedá jak dostat. Přímo na USB disku jsou data zašifrovaná 256bitovou AES-XTS šifrou. 

422883054

Samotný disk i s trvalým šifrováním dat není nějak pomalý. Díky rozhraní USB 3.0 jsme 32GB verzi změřili až 143 MB/s ve čtení a 87,9 MB/s v zápisu. Pouze u náhodného čtení a zápisu rychlost padá k jednotkám MB/s. Použitelný je tak i na větší objemy dat, například videa a obrázky, ne jen na textové informace.

184170985

Kingston uvede DT2000 na trh během letošního prvního čtvrtletí, ale zatím nezveřejnil cenu. Podle neoficiálních cen na zahraničních obchodech to vypadá na přibližně dva tisíce korun za 32 GB verzi. Je tedy výrazně dražší než obyčejné nešifrované USB disky. Přesto si své využití najde. Nezávislost na operačním systému znamená, že jej lze použít i pro nějakou živou distribuci na počítači bez operačního systému, nebo pro přístup na systému, kde se nedají (Chrome OS) nebo nesmí spouštět žádné aplikace. Využijí jej nejen administrátoři IT ale i firmy a státní organizace, kde je prioritou bezpečnost a případná ztráta firemního USB disku by znamenala dražší bezpečnostní riziko, než je příplatek za šifrování u DT2000. 

Diskuze (29) Další článek: SPIR: Chovanec posouvá Česko k autoritativním režimům. Internet musí být svobodný

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,