Japonec zažaloval Google kvůli funkci automatického doplňování

Tokijský soud se v minulých dnech zabýval požadavkem ke společnosti Google, aby odstranila určité pojmy z funkce automatického doplňování. Japonskému muži se nelíbilo, že jeho jméno je v automatickém doplňování dáváno do souvislosti s ne příliš lichotivými výrazy.

GoogleJP.png
Japonec zažaloval Google kvůli funkci automatického doplňování.

Pokud do vyhledávacího políčka píšete nějaký výraz, Google se jej snaží uhodnout na základě vyhledávacích aktivit jiných uživatelů. Speciální algoritmy vám tak nabízejí možné výsledky vašeho vyhledávání, přičemž vám to ušetří čas tím, že vy svůj dotaz nemusíte psát celý, ten správný totiž vyberete z nabídky.

Pokud tedy do vyhledávacího pole napíšete brněnské p, automatické doplňování vám nabídne brněnské podzemí, brněnské pověsti, brněnské papírny a brněnské památky. Při dalším psaní se tyto nabídnuté výrazy dále upřesní.

Brno.png
Funkce automatického doplňování odhadne možný výsledek vašeho hledání

Japonský muž (jehož jméno nebylo zveřejněno) zkoušel vyhledávat své jméno a při tom zjistil, že automatické doplňování dává jeho jméno do souvislosti s kriminálními činy, které však nikdy nespáchal.

Muž byl před několika lety nečekaně vyhozen bez udání důvodu z práce. Od té doby ji také marně hledá. Uvědomil si proto, že je to v souvislosti s automatickým doplňováním, které o něm vytvářelo negativní a nepravdivý pohled.

Google Jap.jpg
V moderních kancelářích japonského Google budou muset upravit výsledky automatického doplňování

Japonec kontaktoval Google, aby tyto výsledky z oné funkce odstranil, nicméně Google to odmítl, protože výsledky jsou tvořeny na základě vyhledávání uživateli. Muž se proto obrátil na soud a ten mu dal za pravdu. Google nyní musí nevhodné výsledky automatického doplňování odstranit.

Není to poprvé, co Google čelí soudnímu sporu kvůli automatickému doplňování. Loni v dubnu se na soud obrátil Ital, jehož jméno automatické doplňování nabízelo s přídomkem „podvodník“. I v tomto sporu dal soud za pravdu poškozenému.

Diskuze (16) Další článek: Projednávání ACTA v Evropském parlamentu se blíží

Témata článku: , , , , , , , , , , ,