Japonci v Česku spustí další obří celosvětový cloud

Japonská společnost Fujitsu v Česku spustí svůj nově připravovaný cloud nazvaný K5. Japonské technologické firmy opět mají hlad a chtějí růst i mimo domov.

Connect.cz z Tokia: Japonský technologický obr Fujitsu v Česku spustí svůj nově vybudovaný veřejný cloud nazvaný K5. Jeho testovací provoz aktuálně startuje v domovské zemi s tím, že Japonsko se ostrého provozu dočká ještě letos a některé další regiony včetně Česka během příštího roku.

Pro Fujitsu není cloud zcela nový byznys, verze K5 má nicméně mnohem větší ambice a ladí s dalšími plány společnosti, která si – podobně jako mnoho dalších japonských technologických firem – prošla nelehkou restrukturalizací a nyní chce opět ve velkém útočit na celosvětové trhy.

„Cloud vytváří pro firmy jako Fujitsu obrovskou příležitost,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz Martin Schulz, který šéfuje výzkumnému institutu Fujitsu. „Myslíme si, že máme možnost být mnohem významnější, než jak jsme byli doposud.“

Velké investice

Silná japonská značka se na cloudovou expanzi aktivně připravuje od roku 2011, kdy začala rozšiřovat globální datová centra. Fujitsu chce během let 2014 až 2017 do rozvoje cloudového byznysu investovat dvě miliardy dolarů. V dohledné době chce díky tomu dosáhnout na roční cloudové tržby ve výši 3,5 miliardy dolarů. „Aktuální přechod na cloud nám samozřejmě přináší nižší finanční ukazatele, ale to je období, které se musí překlenout,“ doplňuje Schulz.

Klepněte pro větší obrázek
Další obří celosvětový cloud také v Česku.

Česká republika je pro Japonce důležitým trhem. Patří do silné oblasti Evropy, Blízkého východu a Afriky, který je mimo domovské Japonsko výrazně silný. Fujitsu v těchto oblastech staví nová datová centra. Po celém světě už celá skupina provozuje přes sto takových objektů. Rozlišuje je podle významu a zařazení – například těch strategických je 13 a existuje také 40 národních datacenter.

Fujitsu už v Česku cloudové služby nějakou dobu nabízí. „Cloud patří a bude patřit mezi naše priority,“ říká novopečený šéf české pobočky Zdeněk Pilz. Společnost nabízí infrastrukturu jako službu (IaaS) a provozuje i třeba cloudový SAP. Tyto služby jsou provozovány v datovém centru v německém Neckarsulmu, případně u lokálních cloudových partnerů.

Opět OpenStack

Cloud K5 má do celého byznysu přinést výrazné rozšíření. „Doposud jsme si cloudové technologie více méně kompletně vyvíjeli sami, ale to při větších objemech ne vždy dává smysl,“ popisuje viceprezident Fujitsu Norihiko Taniguchi. K5 tak plně využívá otevřenou technologii OpenStack, respektive Fujitsu vybudovalo vlastní distribuci.

 

Myslíme si, že máme možnost být mnohem významnější, než jak jsme byli doposud.

 

K5 vedle provozování veřejného cloudu (IaaS, PaaS i SaaS) bude možné nasadit do datových center zákazníků a spouštět tam privátní cloudy. Fujitsu nabídne také integrační nástroje, takže si mezi sebou budou umět „povídat“ nejenom cloudy Fujitsu, ale také cloudy ostatní. „S cenami za veřejný cloud budeme srovnatelní s těmi nejvýznamnějšími hráči,“ slibuje Taniguchi.

Fujitsu chce cloud prodávat z velké části i díky službám a možnostem navrstveným kolem. Firma vyvíjí senzory a čidla pro internet věcí, čehož se na domácím trhu využívá třeba pro pěstování rýže, chov krav, změny ve zdravotnictví a tak dále. To vše je napojeno na cloud a s tím vším se chce společnost dostat také na západní trhy.

Fujitsu na chod cloudu využívá vlastního vyvinutého hardwaru, který firma běžně prodává zákazníků (servery a podobně). Společnost chce tento vývoj nadále rozšiřovat a mimo jiné chce technologie více prodávat dalším cloudových providerům. Firma má mnoho hardwarových i softwarových patentů a vylepšení.

Cestu autora hradila společnost Fujitsu.

Diskuze (4) Další článek: Šuškanda: Bezplatné Spotify by mohlo skončit

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,