IT firmy vs. stát: Kdo prošustruje miliardy na rozvoj rychlého internetu?

Kolem státních IT zakázek v Česku je aura černé díry, ve které se ztrácí peníze. A protože už jsou připravené miliardy na rozvoj rychlého internetu v Česku, začíná boj o to, kdo se o tu hromadu peněz nejlépe postará. Na jedné straně je stát, na druhé sdružení IT firem – obě strany se přitom obviňují, že ona černá díra může vzniknout na straně druhé.

Vláda koncem srpna schválila akční plán digitálního trhu, který posvětil rozvoj internetové infrastruktury u nás. O tom, že se do rychlého internetu bude investovat, už je ale jasné od loňska s tím, že do hry vstoupí i obrovský balík evropských peněz – na rozvoj rychlého internetu v Česku z Evropské unie přijde 14 miliard korun. Záhy ale bylo jasné, že bude dost obtížné tak velkou investici zkoordinovat. Chybí zákony a leckdy i ochota komunikace.

Ale celý projekt pochopitelně neležel ladem a zodpovědné Ministerstvo vnitra a sdružení IF firem pod hlavičkou ICT Unie začali spolupracovat. Ale právě memorandum o společné spolupráci těchto dvou klíčových subjektů ICT Unie nyní vypověděla. Důvodem je plán ministerstva na zřízení nového státního úřadu, který by na rozdělování peněz mezi jednotlivé IT firmy dohlížel.

„Vadí nám, když se pravidla tajně mění v průběhu hry. Původní návrh zněl, že z evropských fondů půjde na rozvoj vysokorychlostního internetu v Česku 14 miliard korun spolu s finanční účastí komerčních operátorů v podobné výši. Ty měly být podle jasných pravidel rozdělovány v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Nyní se však má budovat státní podnik, který s největší pravděpodobnosti zabrání transparentnosti celého projektu,“ zdůvodnil prezident ICT Unie Svatoslav Novák. 

Další zmiňovaný problém spočívá v tom, že by měl nově zřízený státní podnik nejen přijímat dotace, rozdělovat je a dohlížet na výstavbu, ale sám by se stal poskytovatelem telekomunikačních a IT služeb.

Druhá strana to ale vidí jinak. „Soukromým firmám jde čistě o zisk. Ministerstvu vnitra však jde na prvním místě o hospodárnost, komfort občanů a kybernetickou bezpečnost státu. Z hlediska bezpečnosti ČR je naprosto nutné, aby stát měl na budování vysokorychlostního internetu zásadní vliv. Některým firmám se to nemusí líbit, my však považujeme za chybu, že stát v minulosti na budování vlastních datových sítí rezignoval,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Podrobnosti a hlubší nahlédnutí do problému přineseme v připravovaném článku . Čtěte v pondělí na Connect.cz!

Diskuze (8) Další článek: Po nových Windows už je hotový i nový Office. Přijde už v září

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,