Intel WiDi: bezdrátové připojení monitoru a televize

Technologii Intel Wireless Display pro bezdrátové připojení monitoru nebo televize podporují některé nové procesory Core s integrovaným grafickým čipem. Jak to ale vlastně funguje?

Pokud jste někdy chtěli připojit počítač nebo notebook k vašemu monitoru či velké LCD televizi, mohli jste využít pouze kabelu s omezenou délkou. Moderní notebooky i grafické karty disponují digitálním výstupem HDMI, který se vyskytuje na většině novějších televizí, přičemž cena 10metrového kabelu, který zvládne přenášet plné HD rozlišení 1 920 × 1 080, stojí dnes kolem 300 Kč s DPH.

Tento způsob je samozřejmě naprosto vyhovující, pokud máte dané zařízení připojené k externímu monitoru nebo televizi neustále. V případě občasného připojování se už však jedná o zbytečné zdržování s připojováním a samotný kabel trčící z notebooku, jistě na pohodlnosti při užívání nepřidá. Elegantnější a mnohem lepší cestou je bezdrátové připojení, které se v tomto případě snaží prosazovat i Intel, konkrétně technologii Wireless Display.

Intel WiDi: technologie Wireless Display

Abyste mohli využívat technologii Wireless Display od Intelu, musí být splněno několik požadavků. Váš notebook (v budoucnu se počítá i s netbooky) respektive počítač musí obsahovat jeden z podporovaných procesorů s integrovaným grafickým čipem Intel HD, jedná se zatím o Core i7-620M, Core i5-540M, Core i5-520M, Core i3-350M a Core i3-330M.

Další nutností je kompatibilní WiFi modul z řady Intel Centrino, konkrétně Advanced-N 6200, Advanced-N+WiMAX 6250 nebo Ultimate-N 6300. Zbývající požadavky se týkají 64bitového operačního systému Windows 7 v jakékoli edici a samozřejmě nainstalovaného software Intel My WiFi.

network_diagram.jpg

Poslední a také tou nejdůležitější částí je samotný přijímač, který bude připojen k televizi či monitoru klasickým HDMI kabelem a se kterým bude notebook, respektive WiFi modul a speciální software komunikovat a přenášet obraz. I když se v budoucnu jistě setkáme s integrovanými čipy přímo v televizích, řešení od Intelu není samozřejmě jediné a nakonec tak bude záležet, která technologie se prosadí a stane se coby standard nejpoužívanějším způsobem bezdrátového přenosu obrazu.

netgear-ptv1000.jpg

Intel se proto spojil se společností NETGEAR a vyvinul speciální zařízení Push2TV (PTV1000), které spolupracuje se zmíněnou technologií pomocí WiFi sítě a protokolu RTSP (Real Time Streaming Protocol). Celé to funguje tak, že software snímá obsah frame bufferu grafického čipu, tedy kompletní obraz desktopu při rychlosti 30 snímků za sekundu. V případě videa i zvuku se stará o enkódování (vše počítá procesor, zatížení dvoujádrového modelu je maximálně 50 až 60 %) do MPEG-2 a toto video pak zařízení připojené k televizi opět dekóduje a posílá na výstup HDMI.

Technologie se stále vyvíjí, takže i když bylo zpočátku k dispozici pouze maximální rozlišení 1 280 × 800, nyní můžete provozovat rozlišení až 1 366 × 768. V budoucí verzi se samozřejmě počítá i s Full HD rozlišením 1 920 × 1 080.

Datový tok je proměnný dle obrazu či videa, pohybuje se kolem 6 Mb/s až 9 Mb/s, přičemž dle zkušeností redaktorů ze serveru TomsHardware je na obrazu znát mírná komprimace a neostrost, ale na běžnou práci, sledování videí z internetu nebo prezentace je to však dostačující kvalita.

Bezdrátová budoucnost

Technologie zatím sice není dokonalá (zatím chybí podpora chráněného materiálu), ale postupem času a s využitím rychlé WiFi 802.11n by se mohla postupně prosadit do běžných televizí a notebooků. Samotné zařízení NETGEAR Push2TV je v prodeji za 100 USD (přibližně 2 300 Kč s DPH) a pokud váš notebook splňuje i ostatní požadavky, můžete provozovat bezdrátové propojení již dnes.

0cd35_widi-optimus-03-05-2010.jpg 
Technologie je kompatibilní i s Nvidia Optimus pro přepínání grafiky

Intel se dohodl i s několika výrobci notebooků, v prodeji jsou tak zatím tři notebooky, které obsahují zmíněný adaptér již v balení, za cenu notebooku tak získáte automaticky bezdrátovou technologii pro spojení s televizí. Konkrétně se jedná o notebooky Dell Studio 15z, Sony VAIO S Series a Toshiba Satellite E205.

Video

Oficiální ukázku přímo od Intelu si můžete prohlédnout na tomto videu, vše probíhá naprosto jednoduše pomocí jediného tlačítka.

Diskuze (11) Další článek: Operační systémy: Poraďte ostatním

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,