Intel chtěl dodat procesory pro čínský superpočítač. USA to zakázaly

Poslední dva roky vládne nejvýkonnějším superpočítačům světa čínský Tianhe-2. Podle posledního žebříčku TOP500 z loňského listopadu jej pohání více než tři miliony jader procesorů Intel Xeon ES-2692v3 s taktem 2,2 GHz. Každý z nich nabízí dvanáct jader.

686871616
Tinahe-2 (Foto: TOP500.org)

Výstavba podobné mašiny je tedy zároveň výborný byznys pro Intel, který se těšil, že i letos přijde na své, Peking chce totiž Tianhe-2 opět modernizovat. Jestli podle listopadového žebříčku dosáhl změřeného výkonu 33,8 PFLOPS (biliard matematických výpočtů za sekundu) a teoretického konstrukčního až 54,9 PFLOPS, po dalším plánovaném rozšíření by to bylo až 110 PFLOPS.

Něco podobného se ale nelíbilo Washingtonu, který vystavil chystanému kontraktu stopku. Intel podle BBC Číně nesmí dodat desítky tisíc procesorů Xeon, protože Tianhe-2 a některé další tamní superpočítače jsou součástí vojenského jaderného výzkumu. Americké ministerstvo obchodu může v takovém případě zasáhnout, exportní legislativa je totiž velmi přísná.

Ať už je skutečným důvodem cokoliv – třeba dlouhodobá čínsko-americká přetahovaná o to, kdo koho více odposlouchává, faktem zůstává, že Intel moc tratit nebude, již dříve totiž uzavřel dvousetmilionový kontrakt na výstavbu amerického superpočítače Aurora, který by měl překonat dokonce hranici 180 PFLOPS.

Čína se naopak bude snažit zbavit závislosti na výkonných serverových procesorech z Ameriky a nejspíše se pokusí vyvinout vlastní technologii, stejně jako se jí to podařilo v případě armové architektury. 

Diskuze (37) Další článek: Nový MacBook lze díky USB-C snadno nabíjet i přenosnou baterií

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,