Intel by měl přestat dělat drahoty a koupit si naši licenci, říká šéf ARMu

Společnost ARM se stará o vývoj stejnojmenných čipů, které ale sama nevyrábí. Prodává totiž pouze licence a jednotliví výrobci, kterých jsou dnes již stovky, si je mohou upravovat a zakomponovat do svých řešení.

ARM má obrovský úspěch v mobilní oblasti u zařízení jako mobilní telefony nebo tablety, kde nemá Intel takřka žádný podíl. Intelu se skvěle daří v serverech, desktopech a noteboocích, s jeho architekturou x86 se mu ale proti ARMu nedaří bojovat.

 

ARM: Intel je poslední nepřítel, kterého se stále nepodařilo proměnit na přítele.

 

Jak informoval web Electronicsweekly, šéf ARMu se přes média vyjádřil k Intelu, že by si měl koupit licenci k výrobě čipů ARM a přestat „dělat drahoty“. Když ARM začínal a měl minimum peněz a pouze dvanáct návrhářů integrovaných obvodů, musel růst postavit především na budování partnerství. Intel je podle něj poslední nepřítel, kterého se stále nepodařilo proměnit na přítele.

Původní architektura x86 byla postavena na výkon a nese s sebou spoustu zbytečného balastu, který už v miniaturních úsporných počítačích není potřeba a hlavní cíl je nízká spotřeba a efektivita.

Pokud by navíc Intel začal sám vyrábět vlastní čipy na bázi ARMu, mohl by velmi rychle získat významné postavení. Jeho výhodou jsou totiž nejen špičkoví inženýři a zkušenosti, ale také nejpokročilejší výrobní technologie.

Před několika lety se jeden ze šéfů Intelu vyjádřil ve smyslu, že mu licenční byznys model ARMu nepřipadá dobrý a nemá příliš budoucnost. Intel si totiž snaží udržet všechny klíčové části – licence, vývoj, technologie, výrobu i prodej a případný přechod na výrobu čipů založených na cizí licenci jistě není jednoduchým rozhodnutím. Do budoucna to totiž může znamenat kompletní změnu pro současný byznys model Intelu.

Diskuze (52) Další článek: Vznášející myš od českého studia využívá elektromagnetismu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,