Intel: budoucnost počítačů jsou ultrabooky [CES 2012]

Letos trh zaplaví ultrabooky, které si vezmou to nejlepší z běžných notebooků a tabletů. Teště se na tenké placky s klávesnicí, čidly, dotykovými displeji a novými způsoby ovládání.

Současné ultrabooky jsou jen začátek nové éry počítačů, vyznělo z tiskové konference Intelu na veletrhu CES. Podle největšího výrobce procesorů nejsou tablety směr, kudy se vydá budoucí vývoj počítačů přijímaný většinou uživatelů, tím správným směrem mají být ultrabooky. Ty si přitom mohou vzít to nejzajímavější z tabletů.

P1090512.jpg tenkyultrabook.jpg
Intel věří ultrabookům. Letos má přijít na trh přes 75 nových modelů. • S tloušťou se dá jít ještě níž, 18 mm je pro ultrabook běžně dosažitelná hodnota.

Uživatelé počítačů nejsou jen konzumující krávy

Přednášky se ujal Eden Mooly, šéf Intelu přes počítačové klienty, který si s tablety nebral servítky a jasně vysvětlil, proč zařízení tohoto typu nemají budoucnost. Uživatelé podle něj nejsou „krávy“, které by chtěly jen konzumovat, ale lidé, kteří chtějí tvořit. A k tvorbě obsahu se lépe hodí plnohodnotný počítač, ideálně v podobě ultrabooku.

Aktuální ultrabooky musí splňovat několik Intelem nastavených kritérií, jako je minimální hardwarová výbava, maximální tloušťka, nebo přítomnost SSD. V zásadě jsou to ale jen klasické notebooky v tenčím balení. Nicméně nedaleká budoucnost má tyto počítače posunout ještě dál zakomponováním prvků známých z tabletů.

polohovecidlo.jpg touchdisplej.jpg
Eden Mooly na tiskovce Intelu prezentuje nové ultrabooky vybavené polohovým čidlem... • ...a dotykovými displeji

Nová generace ultrabooků nabídne všechna možná čidla od GPS, přes pohybové senzory, kompas a gyroskop, jak to to známe z dnešních tabletů a mobilů. Přibude také ovládání hlasem či pohybovými gesty a samozřejmě přes dotykovou obrazovku. Plná bezdrátová konektivita je samozřejmostí už dnes. Přístroje budou tenké, s nabídkou různě velkých obrazovek a konstrukcí, nikde by však neměla chybět hardwarová klávesnice, jakožto stále nejrychlejší způsob pro zadávání textu.

Rok 2012, rok ultrabooků

V roce 2012 přijde na trh přes 75 typů ultrabooků. Kromě tradičního třináctipalcového rozměru přijde i řada modelů s 14" a 15" displeji. Základem jejich výbavy bude třetí generace čipů Intel Core, tedy Ivy Bridge. Intel se pochopitelně všemožně snaží výrobu ultrabooků akcelerovat a zřídil proto i fond pro podporu vývoje ultrabooků, který minulý rok nabídl 300 milionů dolarů.

nikiskiclosed.jpg nikiskiopen.jpg
Aktuální chlouba Intelu – prototyp ultrabooku Nikiski

Vize Intelu dává jasný směr vývoje notebooků. Budou zkrátka postupně nahrazeny tím, čemu dnes říkáme ultrabooky a na tlusté plastové počítače s malým touchpadem budeme za pár let zírat jako na muzeální exponáty.

Vymezení proti tabletům ze strany Intelu si snadno oddůvodníme – aktuálně pro tento segment nemá co nabídnout a ohrožuje jeho prioritní trh s přenosnými počítači. Budoucnost tabletů ale nemusí být tak černá, jak nepřímo z přednášky Intelu vyplynulo. Zařízení čistě pro konzumaci obsahu mají silnou skupinu zastánců a navíc zde vidíme směr přibližování k běžným notebookům, ať už prostřednictvím bezdrátových, nebo konstrukčně zapracovaných klávesnic. Tablety a ultrabooky si jdou naproti a budoucnost osobních počítačů bude zjevně někde na pomezí těchto dnes vymezených kategorií.
 
 

Diskuze (52) Další článek: Spotřební trh s elektronikou tento rok překročí bilion dolarů [CES 2012]

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,