Image Deduplicator: najde a odstraní duplicitní fotky

Softwaru pro vyhledávání duplicit je celá řada. Pracují většinou na principu porovnání velikosti či názvů jednotlivých souborů, čímž naleznou shodu. Image Duplicator ale nabízí něco víc.

Disponujete velkou sbírkou fotek či obrázků rozdělených v různých složkách, mezi nimiž tyto soubory dle potřeby přesouváte, kopírujete a upravujete? V nastalém chaosu pomůže vyhledávač Image Duplicator. Ten totiž nevyhledává duplicitní soubory na základě jejich velikosti či názvu, ale podle jejich obsahu. Jednoduše oskenuje sadu obrázků nebo fotek, a pokud nalezne mezi nimi podobnost, nabídne uživateli jejich vizuální porovnání a popř. také smazání.

Minimum funkcí, ale vysoká účinnost

Image Duplicator je velice jednoduchý program. Obsahuje jediné hlavní okno, nulové nastavení (výjimku představuje volba jazyka mezi polštinou, němčinou a angličtinou) a minimum ovládacích prvků. To ale příliš nevadí, protože svou práci odvede dobře a přitom zabírá málo systémových prostředků i při své čilé aktivitě. Není tedy třeba se dlouho po rozhraní aplikace rozhlížet a vykročíme tak přímo k tlačítku start.

sshot-1.png 
Jednoduché a prázdné okno.

To spustí okno s klasickým adresářovým stromem, v němž se volí složka obsahující obrázky či fotografie k porovnání. Zde lze navolit citlivost pro hledání shody a také zaškrtnout prohledávání podsložek. Program vám ale nabízí pouze výběr jediné složky, takže je sice možné skenovat adresář a celý jeho obsah, ovšem pro čisté porovnání dvou různě umístěných složek jsou nutné manuální zásahy do adresářové struktury, což není dvakrát pohodlné.

sshot-2.png 
Výběr složky.

Shoda podle podoby

Po zvolení sady souborů dojde k jejich oskenování a následnému vyhodnocení, což může v závislosti na objemu i charakteru dat trvat od několika vteřin po několik desítek minut. Prohledávání obsahu způsobuje, že Image Duplicator je schopen nalézt shodu i u těch souborů, které mají rozdílnou velikost, název, formát, rozlišení i barevnou hloubku. Lze tak nalézt i to, co obyčejný vyhledávač duplicit nezachytí.

sshot-3.png 
Různé a přece shodné.

A skutečně. Přestože je jedna fotka černobílá a druhá barevná, jedna v JPG, druhá v PNG, s různými názvy i velikostí, aplikace pozná shodu a přednese uživateli výsledek. Shoda bohužel není nalezena, pokud je obrázek nějak obrácen, přetočen či transformován. Uživatel si pak může projít seznam nalezených shod a může jednu či druhou fotku smazat. Abyste věděli, která je která, zobrazuje aplikace ihned informace o velikosti, názvu, rozlišení, barevné hloubce, formátu i datu poslední úpravy.

sshot-4.png 
I zde je shoda.

Co ovšem nezobrazí, je zdrojový adresář. To je citelný nedostatek, protože znesnadňuje identifikaci přítomnosti souboru v konkrétní složce, což při skenování celé sbírky fotografií způsobí zmatek. Pokud ale víte, o který soubor se jedná, můžete jej ihned v rámci programu smazat. Až na drobné chyby je ale Image Duplicator zajímavý, účinný a bezplatný program pro odstraňování obrázkových klonů.

 

Diskuze (6) Další článek: Pitva síťové kamery: kouká na nás, my do ní

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,