IBM vyrobilo 9nm tranzistor z uhlíkových nanotrubic

Společnost IBM patří mezi největší technologické průkopníky posledních sto let, které i nedávno oslavilo. Nyní představila úspěšné vytvoření 9nm tranzistoru z uhlíkových nanotrubic.

Uhlíkové nanotrubice se pyšní především skvělými elektrickými vlastnostmi pro pohyb elektronů, výrazně lepšími, než v případě křemíku. Zatímco grafen je dvourozměrné rozložení uhlíkových atomů v dané konfiguraci, uhlíkové nanotrubice jsou trojrozměrnou stavbou.

Jak oznámili výzkumníci z IBM, uhlíkové nanotrubice ukazují, že je možné vytvořit materiál i pod hranicí deseti nanometrů, který poskytne podobné vlastnosti a výhody, které jsou specifické pro křemík.

nl-2011-03701g_0006.gif 

Křemík a jeho polovodičové vlastnosti ale narazí na bariéru kolem hranice 10 nm, takže již v této chvíli, kdy k dosažení hranice zbývá přibližně pět let (výpočetní čipy: 2012 – 22 nm, 2014 – 14 nm, 2016 – 10 nm), je nutné teoretické výzkumy dávat do praxe, aby byly v potřebném čase již připraveny pro sériovou výrobu.

Vyrobený 9nm tranzistor z uhlíkových nanotrubic měl mnohem menší spotřebu, než srovnatelně velké tranzistory z jiných materiálů a vědci z IBM vidí v tomto materiálu velké možnosti do budoucna. Takže pokud půjde vše podle plánů, dočkáme se za pár let přechodu z křemíkových čipů na čipy z uhlíkových nanotrubic.

Diskuze (8) Další článek: Chytré telefony v ohrožení: Jak je to vlastně s těmi viry?

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,