HP POD – datacentrum sbalené na cesty

Stačí připojit elektřinu, vodu a síť a máte hotové datacentrum. HP představil centra POD, která jednoduše převezete kamkoliv a hotová jsou do 6 týdnů od objednání.+VIDEO

Hewlett-Packard začal nabízet zajímavou "krabičku" nazvanou HP POD. Není to žádná kopie iPodu, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale mobilní datové centrum, které nejenom, že má hodně zajímavé možnosti využití a plno předností, ale zaujme také samo o sobě. Na první pohled je to totiž obyčejný transportní kontejner, který můžete vidět zapřažený prakticky u každého vlaku nebo v lodních docích.

A on to skutečně takový kontejner je. HP POD je plně standardizovaná schránka, ve které se ale nenachází součástky do automobilů, krabice plné banánů nebo banda severokorejských utečenců. Zato zde naleznete hromadu serverů Hewlett-Packard a infrastrukturu připravenou k okamžitému zapojení a provozu.

Jen připojit pár konektorů...

HP slibuje, že takové menší datacentrum dodá maximálně do šesti týdnů od objednání. Představte si tedy, že rychle potřebujete vybavit své nové pracoviště či cokoliv jiného. Stavba klasického betonového datového centra by vyšla nejen mnohem dráž (dělníci, montáž serverů, zprovoznění, rozvod elektřiny, chladícího systému, stavební povolení a mnohé další), ale také by výstavba trvala mnohonásobně delší dobu. Takto si jednoduše naklikáte, co by váš nový POD měl umět a HP vám serverovnu přiveze třeba k baráku na zahrádku vedle bazénu. Díky oné standardizované krabičce to navíc nebude činit žádný problém, jednoduše jí naloží každý k tomu uzpůsobený prostředek.

 

POD má standardizované také přívody elektřiny pro kompletní napájení, přívod vody pro chlazení a pak už stačí připojit pouze síť pro komunikaci. Podle HP jedna taková datová schránka dokáže nahradit datové centrum o rozloze 4 tisíc čtverečních stop a pojme okolo 3 500 nodů. Veškerá výbava je samozřejmě z dílny HP, můžete si tedy sami definovat, jaké komponenty budete chtít použít. Použít například můžete novou formu konvergenčního centra, které HP tento týden představilo (obsahuje už produkty od 3Com či 3PAR). Veškeré rozvody jsou pak vedeny tak, aby nepřekážely. Samotná schránka je navíc zabezpečena, takže jí nemusíte schovávat v hangárech, ale přežije i venku.

Výroba HP PODů probíhá mimo jiné v Kutné hoře v továrně Foxconn, kde údajně dělníci žádné sebevraždy nepáchají. Každopádně možnosti využití PODu jsou opravdu široké. Pokud například zdraží v České republice elektřina vlivem solárních panelů, jednoduše můžete datacentrum zapřáhnout za kamion a odvézt ho do země, kde vás provoz bude stát mnohem méně. Převoz to může být velice rychlý a hned po připojení máte vaší infrastrukturu hned zpět. Nebo takové řešení může sloužit jako dočasné, než si postavíte větší datové centrum.

Hewlett-Packard tento týden v Barceloně představoval své novinky včetně HP PODu, zašel jsem tedy s kamerkou do jednoho ukázkového kontejneru a co bylo možné jsem natočil. Pokud vás novinky od HP zajímají více, čtěte Connect!, přílohu časopisu Computer, kde se dozvíte podrobnosti.

Diskuze (8) Další článek: Starý šéf dostal na Twitter lidi. Nový šéf to má proměnit v peníze

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,