Právo | Web | Německo

Herní streamy jedoucí nonstop jsou jako televize, rozhodlo Německo a nařídilo pořízení vysílací licence

Streamování her se postupně protahovalo na delší a delší seance, doplňuje se o další typ obsahu a z nejednoho kanálu už se tak stalo nepřetržité vysílání. Jenže podobně jako třeba v případě Uberu a taxislužeb, internet opět předehnal byrokracii a přichází snaha o narovnání podmínek. V Německu už tamní úřady rozhodly, že provozování nepřetržitého streamu se dá chápat jako klasické poskytování televizního vysílání, a tak si jeho majitelé budou muset pořídit vysílací licenci.

Nařízení je zatím mířeno hlavně na 24hodinové let’s play kanály typu PietSmietTV, které musí do 30. dubna zažádat o vysílací licenci, jinak jim bude pozastavena činnost. Podle německých úřadů splňují právní definici vysílání, která zní „poskytování pořadů a dalších částí vysílání prostřednictvím sítí elektronických komunikací“, a to přesto, že kanál funguje na YouTube a Twitch.

Zakladatel kanálu PietSmietTV Peter Smits rozhodnutí úřadů respektuje a tvrdí, že o licenci zažádá.

Pro autory kanálu nicméně nová pravidla nejsou jen formalitou. Licence bude streamery stát mezi 1 000 euro (27 000 Kč) až 10 000 euro (270 000 Kč), což je pro klasickou televizi zanedbatelná částka, ale pro někoho, kdo vysílá doma ze svého pokoje, poměrně dost peněz. Nastává také otázka, co všechno dalšího bude podle úřadů časem provozování vysílání.

Také u nás už funguje základní regulace vysílání videa na internetu a můžeme jen doufat, že nebude přitvrzovat podobně jako v Německu. U nás už od roku 2010 platí, že se vydavatelé internetových videopořadů musí registrovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a jejich činnost je následně kontrolována. Hlídá se, aby se ve videích neukazoval nezákonný obsah či skrytá reklama. Více informací je ve starším článku:

Diskuze (19) Další článek: Český klub skeptiků Sisyfos rozdal Bludné balvany za rok 2016. Tady jsou výherci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,