Hackeři útočí na NASA, ve vesmíru zatím nic neovládli

Mise Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) stojí miliony a miliardy dolarů. Létají na místa, kam se člověk a jeho stroje předtím ještě nikdy nevydali. A přinášejí informace o největších záhadách naší hvězdy, sluneční soustavy či kosmu vůbec. Bezpečné však příliš nejsou. Vyšetřování ukázalo, že NASA je častým terčem hackerů. Minimálně jednou dokázali ovládnout systém v jedné z laboratoří, píše server Sme.sk.

Tisíce malých cílů, každý je chráněn jinak

Po vyšetřování to NASA přiznala před americkým Kongresem. Jen v roce 2011 pronikli hackeři víc než desetkrát do jejích systémů. A nejméně v jednom případě dokázali přebrat úplnou kontrolu nad jedním ze systémů.

Americká vesmírná agentura je obrovská instituce. Jen na počítače nebo svoje internetové aktivity dává každoročně jeden a půl miliardy dolarů. Problémem je, že je nejen velká, ale také roztříštěná. Její střediska a labooratoře fungují téměř nezávisle a používají různé bezpečnostní protokoly.

NASA.jpg
Testování v NASA (Zdroj: Profimedia)

To podle magazínu Time způsobuje, že mise k Saturnu není chráněná stejně jako například jiná mise sondy k Merkuru, což vědí i útočníci. „Mezi tyto incidenty spadá kdeco,“ tvrdí podle technologického serveru Mashable Paul Martin, autor zprávy, kterou minulý čtvrtek doručil americkému Kongresu.

Za útoky může stát i Čína

„Jsou to jednotlivci, kteří testují svoje schopnosti, dobře organizované kriminální gangy hackující kvůli zisku, objevují se i průniky, které zřejmě platí cizí tajné služby.“ Internetové adresy naznačují, že útoky mohly mít původ v Číně.

NASA přiznala, že jen minulý rok zaznamenala bezmála padesát vážných pokusů o útok. Třináctkrát se to hackerům povedlo a způsobili škody za milióny dolarů. Minimálně v jednom případě měli dokonce přístup do klíčových systémů Laboratoře proudového pohonu (JPL). Ta se podílí na více vesmírných misích.

Ne za všemi problémy v NASA však stojí hackeři. V úřadě se ztrácely počítače, jejichž obsah navíc nebyl kryptovaný. Jeden ze zaměstnanců takhle například ztratil počítač plný detailů o programu, jímž se na oběžné dráze řídí Mezinárodní vesmírná stanice ISS.

NASA se brání, že kosmická laboratoř je bezpečná. A útočníci dosud nedokázali poškodit žádnou z vesmírných misí. Mohli se ale zmocnit dat, které mohou mít pro některé země docela zajímavou hodnotu.

Diskuze (9) Další článek: Nvidia: nový superpočítač s Tesla kartami bude mít výkon až 30 PFLOPS

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,