Grooveshark má problém, hudbu nelegálně sdíleli sami provozovatelé

Služba Grooveshark byla hojně využívána před příchodem oficiálních streamovacích služeb nabízejících hudbu za snesitelný paušální poplatek. Nabízela streamovanou hudbu a její sbírka byla obdivuhodně široká, byť trochu ledabyle uspořádaná. Tvořili ji totiž sami uživatelé. Hudební vydavatelé sice měli dostávat nějaké drobné z reklamy či prémiových předplatných, ale dohody s nimi se zástupci Groovesharku začali řešit až zpětně a službu vesele provozovali bez potřebných licencí. 

Grooveshark byl pochopitelně trnem v oku hudebních vydavatelů, kteří provozovatele služby dohnali až před soud. A jak upozorňuje Torrentfreak, Grooveshark u soudu kvůli divoké minulosti prohrává.

Grooveshark těžil z americké legislativy DMCA (Digital millennium copyright act), která řeší problematiku sdílení obsahu na internetu a přenáší zodpovědnost na uživatele. Provozovatel však musí zareagovat v případě, že je upozorněn na nelegální sdílení obsahu. Je to zkrátka starý známý princip, který dobře známe například z YouTube nebo serverů pro sdílení souborů. Grooveshark spoléhal na to, že hudební soubory do databáze nahrají sami uživatelé, ale sám jako provozovatel bude z obliga.

Majitelům autorských práv zastoupených organizací RIAA se ale pochopitelně nelíbilo, že na nelegálně sdílených datech uživateli postavil Grooveshark katalog a službu pro volný poslech streamované hudby. Grooveshark sice nabízel odměny vydavatelům z části příjmů, ale tyto poplatky zdaleka nenaplňovaly představy držitelů práv.

Při vyšetřování původu obří hudební databáze a jejího provozu pak vyšlo najevo několik skutečností. Třeba to, že do databáze nahrávali hudbu ve velkém sami zakladatelé služby a nutili k tomu i své zaměstnance. Navíc vyšlo najevo, že na výzvy k odstranění nahrávek reagovali provozovatelé tím, že dotyčný soubor sice smazali, ale ihned jej nahráli v jiné kopii znovu, aby sbírka zůstávala kompletní.

Nyní už vyhasíná sláva Groovesharku, která vrcholila kolem roku 2010. A vzhledem k vývoji soudu je docela možné, že to služba nepřežije. V posledních letech se ale snaží přeorientovat na alternativní scénu a nabídnout po všech stánkách legální obsah. Těžko říct, jestli to bude stačit k přežití.

Diskuze (20) Další článek: SSD se zabudovanou fyzickou sebedestrukcí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,