Greenpeace určilo „nejzelenější“ počítače a výrobce

Už vás také přepadlo zelené myšlení a hledíte u produktu také na to, jak se jeho výrobce staví k ekologii? Pak se nechte inspirovat produkty, které pro vás vybrala organizace Greenpeace.

Za techniku zelenější

Je to už dva a půl roku, co Greenpeace, největší ekologická organizace zabývající se propagací a ochranou životního prostředí, začala vydávat žebříček „zelenosti“ firem v oblasti informačních technologií. Cílem tohoto projektu je především dotlačit společnosti k tomu, aby se nejen v produkčním, ale i postprodukčním cyklu chovaly šetrněji k životnímu prostředí a udržitelnosti zdrojů na planetě.

Do průzkumu jsou vybrány největší společnosti světa. Ty následně mohou dodat několik vybraných produktů, které jsou srovnány s hodnotícími kritérii a zasazeny do žebříčku. Už z tohoto ale vyplývá, že srovnání nemůže být objektivní, protože někde nejsou produkty k dispozici, jinde se firmy odmítají zúčastnit úplně.

Pokud už se společnost nebo její produkt do srovnání dostane, je hodnocen na základě následujících kritérií:

  • používání nebezpečných chemických látek především PVC, čpavku, ftalátů apod.,
  • energetická spotřeba produktů určená srovnáním se standardy Energy Star a US Environmental Protection Agency,
  • životní cyklus produktu, tedy míra recyklace, možnost opětovného využití komponent nebo programy na zpětný odběr odpadu,
  • inovace a dostupnost informací, díky nimž mohou být jednotlivé hodnoty zjišťovány.

Další podrobnosti o oblastech, v nichž Greenpeace vybrané společnosti srovnává, najdete zde. Co se metodiky měření týče, stojí za zmínku ještě fakt, že maximální hodnocení, jehož se může produktu dočkat a jehož ještě nikdy nebylo dosaženo, je 10 bodů. Za úspěch se v současnosti považuje překročení hranice poloviční.

Z produktů, kterým na Živě věnujeme pozornost, ve srovnání figurují stolní počítače, notebooky a monitory. Kromě nich Greenpeace srovnává také mobilní telefony, chytré mobilní telefony/PDA a televize.

Stolní počítače

Výrazný posun v tomto odvětví udělala společnost Lenovo. Ještě v loňském roce byly desktopy Lenovo hodnoceny jako vůbec nejhorší značka nejen v této kategorii. Letos je jejich produkt na špici. Bohužel jde zatím opravdu jen o jeden výrobek, uvidíme v budoucnu, zda Lenovo nastoupí dráhu zelenější elektroniky v kompletním výrobním sortimentu.

Vůbec nejhůře v tomto vydání hodnotících tabulek dopadly desktopy Acer, které se při své premiéře nepřehouply přes hranici 4 bodů.

 ModelBody
1.Lenovo ThinkCentre 58/M58p5,88
2.Fujitsu Siemens Esprimo E7935 E-Star 45,73
3.Dell Studio Hybrid4,86
4.Hewlett Packard dc7900e USDT4,73
5.Acer Veriton M678G3,31

Notebooky

Nejlépe hodnoceným produktem v kategorii notebooků byl vyhlášen laptop Toshiba Portege R600. Body si Toshiba získala především snahou o maximální eliminaci nebezpečných chemikálií. Přesto se jí užití potenciálně škodlivých chemikálií nepodařilo vyhnout úplně. Jen o malý kousek za ním se umístil Elitebook 2530p společnosti HP, který se naopak vyšvihnul díky kvalitnímu systému produktového životního cyklu.

Mezi nejhoršími, kteří v hodnocení nedosáhli ani na hranici 4 bodů, se tentokráte objevil CF-W7 od Panasonicu a Acer s modelem TravelMate 6293.

 ModelBody
1.Toshiba Portege R6005,57
2.Hewlett Packard Elitebook 2530p5,48
3.Lenovo X3004,68
4.Dell Latitude E-42004,41
5.Sony VGN-Z11WN/B4,20
6.Panasonic CF-W73,80
7.Acer TravelMate 62933,44

Monitory

Přestože srovnání napříč kategoriemi je z mnoha důvodů prakticky nemožné, přesto existuje produkt, který dominuje ve všech ohledech všem. Jde o LCD monitor Lenovo L2440x wide, který jako jediný ve všech kategoriích ukazuje, že lze vyrábět kvalitní produkty i s nulovým využitím potenciálně nebezpečných chemických materiálů. L2440x wide totiž neobsahuje žádné PVC, žádné bromované zpomalovače hoření a dokonce ani jiné látky, které Greenpeace řadí mezi škodlivé.

Vysoké hodnocení nad šest bodů si zasloužil i displej SCENICVIEW P22W-5 ECO společnosti Fujitsu Siemens. Zásluhu na tom má především eliminace využití Berylia a nulová spotřeba energie v pohotovostním režimu. Monitory obecně jsou v posledních vydáních pravidelně jednou z nejlépe hodnocených kategorií.

Na druhé straně žebříčku stojí opět společnost Acer, jejíž výrobky zatím jednoznačně propadají v oblasti hodnocení produktového životního cyklu.

 ModelBody
1.Lenovo L2440x wide6,90
2.Fujitsu Siemens SCENICVIEW P22W-5 ECO6,33
3.Samsung 2443BW5,89
4.LG Electronics W2252TE5,74
5.Hewlett Packard L1950g5,48
6.Dell E2009W5,13
7.Acer V194HQ4,29

Jak si jednotlivé společnosti vedly v konkrétních oblastech hodnocení, si můžete v angličtině prohlédnout zde.

Skandinávie vévodí

Veškerá data pocházejí z nejnovějšího hodnocení z prosince loňského roku. Současný trend je rostoucí a je vidět, že se společnosti snaží pod tlakem veřejnosti i organizací podobných Greenpeace produkty čím dál více barvit na zeleno.

Celkovému žebříčku už nějakou dobu jasně dominuje finská společnost Nokia. Z firem věnujících se převážně počítačovému průmyslu jsou na tom nejlépe Toshiba a Samsung následované dvojkou Fujitsu Siemens a LG Electronics.

Greenpeace Green IT.jpg
Kdo první dosáhne nejzelenější mety a podaří se to vůbec někomu?

Naopak určitě překvapí pozice Microsoftu a Applu, které se nacházejí ve spodní polovině škály. Podrobnosti o tom, kde mají produkty jednotlivých společností nedostatky a jak se firmy samy vypořádávají s požadavky Greenpeace, si můžete přečíst zde.

Dalších dat se dočkáme v průběhu jednoho či dvou měsíců. A bude určitě zajímavé sledovat, jak se do následujících měření a hodnocení promítne současná hospodářská recese, která nutí firmy ekologické praktiky v rámci ekonomické záchrany sebe sama výrazně omezovat.

Diskuze (88) Další článek: Bezdrátová herní myš Microsoft Sidewinder X8 jde do prodeje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,