Google zabíjí H.264. Nebude jej podporovat v Chromu

Google chce podporovat svobodné technologie, ze svého prohlížeče Chrome tedy odstraní nesvobodný kodek H.264. Skutečně tady jde ale o ideály? Nebude to spíš marketing?

Tentokrát Google podle mnohých vážně riskuje. Anebo si je už naopak natolik jistý v kramflecích a rozhodl se pro menší technologický tlak v internetovém multimediálním světě. Oč jde? Před pár hodinami se na blogu Chromium (open-source verze prohlížeče Chrome) objevila zpráva, podle které Google během několika příštích měsíců odstraní podporu pro nativní přehrávání videa ve formátu H.264 pomocí HTML5 tagu <video> ve svém prohlížeči Chrome. Microsoft a Apple to nikdy neudělají.

Co za tím stojí? Podle zápisku na blogu chce Google tlačit na producenty videa a uživatele svobodných technologií. Chrome si tedy porozumí s WebM (VP8) a OGG (Theora), MP4 (H.264) v něm už ale bez dodatečných kodeků nepřehrajete. Nativně je nebude Chrome obsahovat.

webm.png
Prvním velkým projektem používajícím WebM je třeba platforma Google TV

Kdyby byl Google Canonical nebo snad některý ze skutečně alternativních a plně FOSS výrobců linuxových distribucí, snad bych mu toto zdánlivě ideologické rozhodnutí i uvěřil, Google je ale komerční firma jako každá jiná, která se především pustila do souboje s konsorciem, které stojí za formátem H.264. To není chyba – Google za On2 Technologies (autor kodeků rodiny VP*) utratil bezmála 107 milionů dolarů a chce je nyní promítnout do praxe. Omezení sílícího prohlížeče na několik vybraných kodeků mu v tom může pomoci. Kouzlo „podpory svobodných technologií“ mu pak může tento krok ospravedlnit a usnadnit z hlediska public relations a FOSS komunita mu jistě i zatleská.

Jaký ale bude dopad? Běžný uživatel, kterého technologické pozadí nezajímá, bude zbytečně bit a význam H.264 stejně nepoleví, je to totiž standard videa ve Flash Playeru a především na mobilních platformách. Většina mobilních telefonů pořizuje záznam z kamery právě do H.263 a H.264. Technologický dualismus nepomůže ani producentům videa, kteří dnes mohli vyrobit jedno video a to vložit buď do kontejneru Flash Playeru nebo třeba právě HTML5 tagu <video>. Kolik producentů ovšem bude kódovat video do několika paralelních kodeků? H.264 má hromadu nevýhod – zejména licenčních, na rozdíl od Theory nebo VP8 ale kodek funguje a má za sebou mnohaletou adaptaci výrobci.

video android.png
H.263 a H.264 se stalo standardem záznamu a přehrávání videa na tabletech a mobilních telefonech

Samozřejmě můžete namítnout, že adaptace WebM a VP8 bude v dnešních podmínkách rychlá (a všichni už svá videa beztak hostují na Youtube a jeho alternativách), technologická fragmentace verzí Androidu ale mluví o opaku. A berte v potaz, že právě Android patří k těm platformám, které se mohou pochlubit zdaleka nejrychlejší adaptací nových technologií.

Možná je to ale skutečně pouze ideologické rozhodnutí a Google v rámci konzistentní politiky brzy odstraní z Chromu i nativní podporu nesvobodného Flash Playeru a H.264 brzy zmizí i z Androidu. Pakliže jde Googlu pouze o blaho svobodných technologií, jistě se to stane. Já ale doufám, že Google i nadále zůstane především komerční firmou, která hodlá v podmínkách roku 2011 vydělávat peníze.

Diskuze (134) Další článek: Notebooky jsou stále populárnější, tvoří 70 % všech prodaných počítačů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,