Google ohlásil zemětřesení na nejvyšších postech

Google prochází jednou z největších změn na manažerských postech za poslední dekádu. Eric Schmidt už nebude CEO, firmě bude vládnout její faktický zakladatel Larry Page.

Google dnes oznámil své hospodářské výsledky za poslední fiskální čtvrtletí a také výsledky za celý rok 2010. Jelikož se před pár dny s hospodařením pochlubil i Apple – jeden z jeho největších konkurentů na poli webových prohlížečů a mobilních technologií, nabízí se srovnání.

Manažerské zemětřesení

To ale není všechno, po dlouhých letech došlo také k zemětřesení v nejvyšším managementu. Zakladatel Googlu a autor slavného řadícího algoritmu vyhledávače PageRank, Larry Page, vymění na pozici výkonného ředitele Erica Schmidta. Ten pro Google pracuje od roku 2001 a zažil s ním jak vstup na burzu Nasdaq, tak proměnu společnosti z malého amerického startupu v nejsilnější internetovou společnost světa.

google auto.png
Auto Googlu, které samo řídí a zleva: Eric Schmidt, Larry Page a Sergey Brin (zdroj: Google, několik hodin starý snímek)

Eric Schmidt bude od 4. dubna zastávat pozici výkonného předsedy, Page bude vedle role CEO i nadále dohlížet na vývoj produktů a technologickou strategii a Sergey Brin bude v roli „Co-founder“ dohlížet na „strategické a nové projekty“.

Eric Schmidt

Eric Schmidt patří k těm nejzkušenějším manažerům v silikonovém údolí. Pracoval pro Bell Labs, podílel se na vývoji ve známé technologické laboratoři Xeroxu (vymysleli zde třeba základy grafického uživatelského rozhraní, které později získal Apple) a na počátku 80. let vstoupil do Sunu a vedl vývoj Javy. V polovině 90. let stál u kormidla Novellu a v roce 2001 neodolal vábničce Googlu, kde deset let působil jako CEO a předseda správní rady. V pozici výkonného předsedy bude pokračovat i nadále. Zatímco otěže každodenní práce přebírá Page, Schmidt bude dohlížet spíše na partnerství a širší podnikatelské vazby (jednání s partnery, vládami aj.). Eric Schmidt má mimo jiné doktorát z počítačových věd a elektronického inženýrství (Berkeley).

Rekordní tržby i zisk

A teď už k samotným výsledkům. Nejprve čtvrtletí. Google ohlásil obrat 8,4 miliard dolarů (meziroční čtvrtinový narůst). USA už nejsou jeho hlavním kolbištěm – zahraniční trhy včetně České republiky se totiž na obratu podílely z 52 procent. Z hlediska struktury produktů se na obratu z 67 % podílely weby patřící Googlu, z 30 % pak partnerské weby z programu AdSense. Čistý zisk poskočil na 2.5 miliard dolarů.

Pokud vezmete v úvahu celý rok, obrat poskočil na 29,3 miliard dolarů a čistý zisk na 8,5 miliard dolarů. Zisk tedy tvoří téměř třetinu obratu a Google tak ve vydělávání peněz stále patří k těm nejefektivnějším firmám ve své váhové kategorii. Konkurenční a větší Apple ohlásil ve fiskálním roce 2010 obrat 65 miliard dolarů a čistý získ 14 miliard dolarů. To je samozřejmě více než v případě Googlu, nicméně zisk tvoří na tržbách mnohem menší díl. 

Kompletní přehled hospodářských výsledků najdete zde, přehledné srovnávací roční i čtvrtletní tabulky pak na této adrese. Vládnete-li angličtině, vřele doporučuji k přečtení také blogový zápisek Erica Schmidta, ve kterém ještě stále aktivní výkonný ředitel ohlašuje změnu na nejvyšších postech.

Diskuze (14) Další článek: The New York Times připravuje zpoplatnění svého webu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,