Google nabízí vyloučení vašeho routeru z lokalizačního systému

Pokud na svém telefonu (třeba) s Androidem vypnete GPS a budete se chtít přesto navigovat, zapojí se do práce geolokační API Googlu. To používá prastarou techniku triangulace polohy podle známých poloh mobilních vysílačů a podobnou technikou umí drasticky zpřesnit polohu i na základě zaměřených Wi-Fi vysílačů. Ty zaměřuje každý uživatel mobilu, který geolokační protokol po základní instalaci telefonu explicitně povolí a souhlasí s podmínkami. Geolokační API od Googlu nakonec používá také Firefox a hromada dalších aplikací, služeb a systémů.

wifi site.png
Ve větších městech dnes najdete desítky tisíc nejrůznějších domácích a firemních Wi-Fi routerů a venkovních přípojných bodů. Drtivá většina z nich vysílá základní informace do vzdálenosti až několika desítek metrů, jedná se ale pouze o anonymní identifikační data. Tedy pokud do názvu sítě nevložíte třeba své rodné číslo nebo bankovní PIN.

Výsledkem je obří síť milionů zaměřených Wi-Fi sítí – počínaje běžným venkovním hotspotem a konče malým routrem třeba u vás doma. Data jsou anonymní, pro Google je v podstatě důležitá pouze MAC adresa zařízení. Ta je sice teoreticky jedinečná, ale prakticky tomu tak není, jelikož na každém slušnějším Wi-Fi routeru ji můžete změnit.

Přidejte na konec názvu sítě formuli _nomap

Přesto všechno vyšel Google vstříc „paranoie“ některých uživatelů a nově nabízí jednoduchý trik, jak svůj router z lokalizačního systému vyloučit. Stačí upravit název sítě SSID takovým způsobem, aby byl na konci textový řetězec „_nomap“. Pokud se tedy vaše síť jmenuje třeba Superbobik, stačí ji nově pojmenovat Superbobik_nomap. Až kolem vás projde někdo s aktivním geolokoačním systémem, respektive až sami využijete systém třeba při lokalziaci v prohlížeči (a váš počítač je vybavený Wi-Fi), informace se přesune na servery Googlu a router bude vyřazen.

Lokalizační systém Googlu není zdaleka jediný. V zámoří existuje hned několik rozsáhlých komerčních projektů se srovnatelným pokrytím. Svoje lokalizační API pro Bing Maps buduje také Microsoft a na celém světě pak fungují desítky nejrůznějších menších experimentů různého zaměření.

Diskuze (43) Další článek: V Evropském parlamentu budou od prosince zasedat už dva piráti

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,