Google fotí svět a některým to vadí

Google musí čelit opakovaným stížnostem na službu Street View. Google se sice chová jako běžný turista, ale prý svou službou narušuje soukromí.

Google na svých mapách (maps.google.com) už několik měsíců nabízí funkci Zobrazení ulic (původní anglický název Street View). Jedná se o reálné fotografie zahrnující kompletní prostorový výhled z daného místa na mapě. Zmapovány jsou takto ulice velkých amerických, australských a japonských měst, nebo třeba trasa cyklistického závodu Tour De France, a to po několika metrech. Můžete si tak udělat virtuálních procházku.

GoogleTour.jpg
Nejslavnější stoupání na Tour De France (Alpe de Hues) v podání Street View
GoogleHori.jpg  GoogleVoda.jpg
Na Google Street View arazit i na zajímavé scény, například hořící dům v Arkansasu • nebo přívoz v Austrálii

Google jako velký bratr

Zajímavá služba se však kromě nadšení setkává i s protesty. Nejprve musel Google čelit stížnosti, že díky svým reálným fotografiím narušuje soukromí lidí, kteří jsou na nich zachyceni. Na fotografiích lze totiž samozřejmě rozeznat obličeje lidí nebo poznávací značky automobilů. Google sice neprovedl nic nezákonného, ale aby eliminoval protesty uživatelů, přislíbil, že bude obličeje a identifikační značky na fotografiích rozmazávat.

GoogleStreet.jpg
Lidé s rozmazanými hlavami...
GoogleS.jpg
Zaměstnanci Googlu mají hlavy celé. Při průjezdu snímkovacího vozidla se sešli a svou identitu s nadšením odhalují (prohlédněte si všechny zde)

Je zajímavé, že stejným způsobem fotografuje ulice i služba Mapjack, navíc ve vysokém rozlišení, ale na tu si zatím nikdo nestěžoval. Jedná se ale o menší službu ve stínu Googlu, která zatím neskýtá tak velký mediální ohlas a šanci na tučné soudní odškodnění. Spíše se hledají cesty, jak si rýpnout do bohatého Googlu. Nyní byl Google opět obviněn z toho, že zasahuje lidem do soukromí, protože při pořizování fotografií pro službu Street View jelo vozidlo Googlu na některých úsecích i po soukromých cestách. Jenomže na veřejně přístupných cestách, byť jsou v soukromém vlastnictví, si může každý fotografovat co chce, pokud to není vlastníkem pozemku vyslovené zakázáno. A tak si zde může fotit i Google. Tiskový mluvčí, Larry Yu, však k tomuto řekl, že se při fotografování pro službu Street View vyhýbají soukromým cestám, nicméně výjimky se stanou.

MapjackFace.jpg MapJack.jpg 
Nádherně detailní fotky na Mapjack jsou (zatím) bez rozmazaných skvrn a po přiblížení snadno přečtete SPZ aut 

Virtuální realita v praxi

S prvním případem narušování soukromí ze strany služby Street View se hojně začalo diskutovat o otázce soukromí na internetu v souvislosti s fotografiemi. Veřejně k dispozici jsou nyní podrobné satelitní snímky celé planety, na kterých lze identifikovat vozidla, případně ještě detailnější letecké snímky. Uživatelské internetové fotogalerie jsou plné obrázků z dovolených, na kterých kromě hlavních a zacílených aktérů figurují i nic netušící kolemjdoucí. Navíc teď Google nabízí Street View a Microsoft detailní pohled Birds Eye na svých mapách, a dá se očekávat rozvoj služby Photosynth, která by se mohla stát jakousi kombinací Street View a webových fotogalerií.

Má vůbec smysl bránit se tomu, aby byl člověk někde nevědomky zachycen? Převládá názor, že vidět ve „virtuálním“ prostoru webových služeb je v podstatě to stejné, jako vidět v běžném světě. Nepácháte-li nic nezákonného nebo vyloženě šíleného, těžko si vás někdo všimne. Je to stejné, jako potkávat lidi na ulici.

Diskuze (32) Další článek: Thermalright HR-03 GTX: stvořený pro GeForce GTX

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,