Google Chrome 10: Jubilejní desátá verze

Nový Chrome 10 má přepracované nastavení, kvůli padajícímu Flashi nezkolabuje a umí synchronizovat hesla. Také se těšíte na dvacátou verzi v roce 2013?

Google vydal novou verzi webového prohlížeče Google Chrome 10. S číslováním si od začátku starosti příliš nedělal, takže aspoň teď můžeme společně oslavit desátou verzi Chromu.

Než si ale řekneme, co nabízí nového, nahlédněme trochu do historie – psal se rok 2008, studentům skončily velké prázdniny a Chrome se objevil ve verzi 0.2.

Chrome 10: zcela nové nastavení

Jednou z viditelných novinek jsou kompletně přepracované možnosti nastavení. Nadále se už neotvírají v samostatném okně, ale zobrazují se jako nová karta. Ocení to uživatelé nižších rozlišení – dnes typicky majitelé netbooků. Nové zobrazení je pro práci na malém rozlišení daleko pohodlnější.

Nalevo se nacházejí jednotlivé kategorie, kde každá má svoji vlastní adresu. Krásně tak lze na dané nastavení odkázat (ukážeme si později).

Možnosti - Google Chrome.png Možnosti - Google Chrome (2).png
 Nové možnosti nastavení v Google Chrome 10

Momentálně žádný z konkurenčních (a významných) prohlížečů něco takového nenabízí. Takže bude zajímavé sledovat, zdali tím Google nastolí nový trend, anebo zůstane s novým nastavením osamocen. Třeba takový Firefox je žhavý kandidát na inspiraci něčeho podobného; další půlroční zpoždění už určitě nikoho tížit nebude.

Nastavení si navíc do vínku vzalo vyhledávání. V levém horním rohu se nachází textové pole, do kterého můžete zadat požadované nastavení – odpadá tak zdlouhavé hledání. I když nutno dodat, že Chrome zrovna patří mezi prohlížeče, který by se bez hledání obešel; těch možností zase až tak nemá. Pro cílovou skupinu ale rozhodně dokonalé.

Hesla kdekoliv, kdykoliv

Google Chrome umí synchronizovat záložky, rozšíření, aplikace, témata, nastavení, zadávané hodnoty do formulářů a konečně také hesla. Ta sice nejsou ve výchozím nastavení povolena, stačí si ale jejich zapnutí vyžádat a povolit.

K heslům také můžete nastavit jedno hlavní heslo, takže i když by se vám někdo dostal do Google účtu (přes který probíhá přihlašování do prohlížeče), narazí na nutnost zadání hlavního hesla. Samozřejmě heslo musí být dostatečně složité a v ideálním případě odlišné od hesla Google účtu.

Věrný JavaScript bez kterého to nejde

Ano, kdo by to čekal. Zpracování všech těch moderních „hýbátek“, efektů a Ajaxů je opět rychlejší. Na svědomí to má nová verze JavaScriptového jádra V8, která si říká Crankshaft. Vývojáři se chlubí, že díky agresivnější optimalizaci se jim podařilo dramaticky zvýšit výkon u výpočetně náročných webů – prý až dvojnásobně.

U malého webu s JavaScriptovou anketou rozdíl samozřejmě nepoznáte. Citelné zvýšení rychlosti bude naopak na webech, které z výhod JavaScriptu a potažmo Ajaxu doslova těží.

Uživatelé těchto webů mohou jásat radostí. Alespoň na chvíli, protože další verze zajisté a zcela určitě přinese další drastický nárůst výkonu – což je každopádně dobře, protože tak posouvá JavaScript o úrovní výš. S JavaScriptem jde dnes všechno lépe. Kde jsou ti zlí jazykové, kteří ještě před pěti lety JavaScript zatracovali?

Abych tě lépe viděla

Pokud vás trápí zrak, můžete si nově nastavit výchozí přiblížení stránky. Standardně je nastaveno na 100 %, nic vám ale nebrání tuto hodnotu změnit na větší. V Chromu zadejte adresu chrome://settings/advanced (vidíte, jak je odkazování užitečné) a v části „Obsah webu“ můžete upravit hodnotu „Přiblížit/oddálit stránku“.

Hned o kousek výš můžete nastavit minimální velikost písma, takže si na vás nějací zmatení webdesignéři jen tak nepřijdou.

Možnosti - Google Chrome (3).png
  Nastavení minimální velikosti písma

Hardwarová akcelerace webových videí

Ze zvýšení rychlosti se mohou těšit webová videa, především <video> prvek a WebGL, oboje z HTML5. Aby si procesor odpočal od výpočtů složitých scenérií, jako jsou videa či 3D grafika (ano, i ta už není výjimkou), tak se o výpočet může postarat GPU, tedy výpočetní jednotka na grafické kartě.

Sami si zkuste, jestli zpozorujete zvýšení výkonu. HTML5 videa podporuje YouTube, stačí je zapnout. Podporu také zavedl Adobe Flash ve verzi 10.2; navíc opět YouTube je jedním z webů, který tuto možnost Flashe využívá.

Chráněný režim pro Adobe Flash

U Flashe ještě chvíli zůstaneme. Google před časem z Chrome odstranil běžnou podporu Adobe Flashe, aby vzápětí mohl Flash využít jako zásuvný modul bez závislosti na okolí. Flash instalovat nemusíte, Chrome jej má. Vyšla nová verze Flashe? Opět se nemusíte se o nic starat, Chrome si jej sám zaktualizuje.

Nyní přišla další výhoda – chráněný režim. Pokud otevřete pět listů a na jednom z nich spadne Flash aplikace, tak se vůbec nic neděje. Chrome problémový list ladně ukončí a jede se dál. Flash je tedy již konečně „samostatná jednotka“.

Bez zabezpečení by to také nešlo

Pokud Chrome zjistí, že máte nainstalovanou zastaralou verzi některého zásuvného modulu, například QuickTime či Javy, dokáže jej vypnout. Spousta starých verzí obsahuje bezpečnostní chyby, takže jejich vypnutí přinese spíše užitek. Uživatel je tak aspoň donucen k instalaci nové verze.

Tak jak tedy, zkusit nebo ne?

Určitě zkusit. Chrome dokáže každou novou verzí mile překvapit. Drží si čistý vzhled z mládí, skvělou rychlost a pohodlnost při používání. S rozšířeními a podporou užitečných vlastností už není pouze pro nenáročné uživatele, ale dokáže uspokojit i náročnější internetové surfaře.

Pro Google znamená Chrome víc, než by se mohlo zdát. Investuje do něj spoustu sil, lidských zdrojů a nemalé finance v podobě reklamních kampaní.

Pokud vás už nebaví čekat na stále odkládaný Firefox 4, nebo vás odrazuje, ač inovativní, tak stále nepochopená Opera (za svůj (ne)marketing si může sama) či dokonce se budíte ze snů touhou po Internet Exploreru 9, zkuste Chrome. Třeba vám sedne.

stáhnout program Google Chrome 13.0.782.107 final Licence: open source, 23 MB
Autor: Google
Web programu: www.google.com


Diskuze (70) Další článek: Facebook spustil nové statistiky pro domény

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,