Google chce vyslat do lidského těla magnety. Budou hledat rakovinu

Výzkumníci z laboratoře Google X chtějí vyvinout novou metodu detekce rakoviny a dalších závažných nemocí. Posloužit by k tomu měla první generace nanobotů. Zapomeňte ale na vizi elektronických robotů pohybujících se v lidském těle, kteří budou jako v hollywoodských snímcích léčit všechny možné neduhy a zázračně rekonstruovat tkáň.

Technologie 21. století v nejbližší době umožní do krevního oběhu vyslat maximálně jednoduché magnety tisíckrát menší než červená krvinka. Magnety budou navázané na molekuly, které budou přitahovat proteiny a cukry, které uvolňují rakovinné buňky. Nositelný detektor třeba v podobě běžného trička poté změří, jak se magnety v těle pohybují, a když se začnou na některém místě ve větší míře shlukovat, znamená to, že narazily na problém, jejich biochemický obal totiž začal reagovat třeba právě s karcinomem.

Na vizi od Googlu je ale nejodvážnější načasování, něčeho podobného bychom se totiž alespoň v experimentálních podmínkách měli dočkat relativně brzy – nejdříve za pět let.

Jednou se tedy možná dožijeme chvíle, kdy čas od času spolkneme speciální pilulku a chytré hodinky a tričko budou po celý den detekovat nejen sportovní aktivity a výši cholesterolu v krvi, ale třeba právě i rané rakovinné bujení dávno před tím, než by něco podobného odhalila jakákoliv preventivní prohlídka.

Diskuze (22) Další článek: Windows 10 bude podporovat tříprstá gesta na touchpadu známá z OS X

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,