Gmail: další rok inovací, průšvihy zažehnány

Gmail slaví narozeniny. Uplynulý rok službě přinesl nový vzhled, lepší funkce, ale také problémy s diakritikou. Naštěstí se už neztrácely e-maily, tak jak před rokem.
Kapitoly článku

Psal se rok 2004 a Google všem zamotal hlavu. Prvního dubna totiž spustil beta verzi Gmailu, který nabídl schránku o tehdy neuvěřitelné kapacitě 1 GB. Lidé si mysleli, že to je jen povedený aprílový žertík, ale nebyl. V neděli tedy Gmail oslaví už osmé narozeniny.

Jen pro porovnání, konkurenční Hotmail v té době nabízel bezplatnou schránku o mnohonásobně menší velikosti 2-4 MB. Gmail ale nemohli vyzkoušet všichni. Zájemci na něj stáli dlouhou frontu, protože byl na pozvánky. Během osmi let se z Gmailu stala špičková e-mailová služba, která neustále přináší nové funkce, až na pár klopýtnutí je spolehlivá a především úplně zdarma.

Strašák loňských narozenin

Bezpečnost a stabilita jsou dva extrémně důležité pojmy, které jsou alfou a omegou každé webové aplikace. Gmailu se měsíc před loňskými narozeninami (únor/březen 2011) podařilo kvůli chybě programátorů ztratit e-maily cca 0,02 % uživatelů. Obnova a náprava trvala v řádu dnů, bohužel téměř po celý den nebyly postiženým uživatelům doručovány žádné e-maily.

Další rána (ale ne tak nečekaná) přišla z Číny. Uživatelé čínského internetu si údajně začali stěžovat na problémový přístup k Gmailu a Google Hláškám (dnes už mrtvá služba). Google na své straně problém neshledal, takže světu oznámil, že příčinu musí uživatelé hledat v úmyslu Číny.

Nic tak hrozného se Gmailu v uplynulém roce nepřihodilo. Podívejte se chronologicky na to nejzajímavější, co se za poslední rok života Gmailu událo.

1. Nezdržujte se, pošle se na pozadí

Užitečnou novinku přinesl Gmail koncem dubna, kdy umožnil pomocí experimentálního rozšíření odesílat e-maily na pozadí. Stačilo k tomu aktivovat rozšíření. Čas tak můžete strávit efektivněji nebo příjemněji. Rozhodně ale není nutné sledovat odesílání pošty.

Sending.png
Send-error.png
 Pošta se odesílá na pozadí

Odesílání navíc funguje chytře. Pokud se odeslání z jakéhokoliv důvodu nezdaří, vyskočí červená hláška, kterou můžete začít řešit. Jestli v tu chvíli píšete jiný e-mail, nic se neděje. Až jej dopíšete, můžete se chybě začít věnovat.

2. A máme je tam všechny

Gmail ještě na začátku května omezoval počet kontaktů na „pouhých“ deset tisíc, což asi jak uznáte, dostačovalo fakt „jen“ málo komu. Vývojáři usoudili, že uživatelé Gmailu nejsou žádní troškaři a tak limit navýšil na 25 000 kontaktů.

I když původních deset tisíc je závratné číslo, tak po osmi letech aktivního používání schránky uživatel pár set nebo tisíc kontaktů nasbírá. Nejsou to jen vaši známí a známí známých, ale i kolegové z práce a především nejrůznější služby, které si všude žádají naši pozornost. Každopádně dvacet pět tisíc je dost vysoké číslo, aby stačilo i tomu nejsociálnějšímu uživateli na Google+.

A jen pro informaci, každý kontakt na Gmailu může nyní obsahovat 128 kB dat, takže popisky osob mohou být opravdu dlouhé. Dříve mohl kontakt zabírat pouze 32 kB.

3. Google Apps omezil počet schránek

Google nastolil nová pravidla hry pro Gmail na vlastní doméně. Ten v té době umožňoval provozovat až 50 e-mailových adres, ty se ale od května smrkly na pouhých deset. Dotklo se to nově založených účtů bezplatného balíku Google Apps.

Gmail tak čím dál více tlačí uživatele k pořízení firemní verze Google Apps for Business, kde ročně zaplatíte za každého uživatele pár desítek dolarů.  

4. Kamarádi z AIM

Koncem května přišla zpráva, že komunikace (z Gmailu) s kamarády na síti AIM je opět jednodušší. Už jste nemuseli mít vlastní účet na AIM, kamarády bylo možné přidat přímo pomocí jejich uživatelských jmen. Funguje to i naopak – ostatní si mohou přidat vás.

gmail-chatupdate3.png
Snadnější komunikace (zdroj: Google)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,