Genius Ergo 525 + Steel Pad QcK - levná sada pro začínající hráče

Produkty firmy Kye Systems, vyráběné pod značkou Genius, jsou v naší zemi velmi populární. Zásluhu na tom má především jejich nízká cena a kvalita, která přece jen převyšuje „neznačkové“ výrobky. Poslední modely s laserovým senzorem už netrpí neduhem levnějších modelů, totiž horší optikou. Navíc si Genius připravil pro zájemce o model Ergo 525 malé překvapení.

Již nějakou dobu Genius sahá po vyšších metách produkty, které jakoby z oka vypadly svým dražším konkurentům. Jedna taková herní myš, která vypadá jako by pocházela z řady Logitech MX, se nám dostala do rukou k otestování.

Ještě jedna věc je na testovaném výrobku zajímavá. Nejde totiž o pouhou myš, ale o sadu myši s podložkou. A nejde o jen tak nějakou podložku, v sadě je kvalitní herní látkový Steel Pad QcK.

V našich obchodech jsem na tuto sadu zatím nenarazil. Ale dá se předpokládat, že Ergo 525 společně s podložkou přímo od výrobce Kye systems bude co do ceny bezkonkurenční, a tudíž velmi vyhledávaná, a obchodníci se brzo „chytnou“.

Myš je zabalena ve velké krabici, ze které díky „prosklení“ vykukuje spolu s podložkou.

 

V balení naleznete jednu myš Genius Ergo 525 do USB portu, redukci pro PS/2, podložku Steel Pad QcK, instalační manuál a CD s ovladači.

Obsah krabice

Myš Genius Ergo 525 je již nějakou dobu v našich obchodech k dostání. Jde o drátovou herní myš s laserovým senzorem s maximálním rozlišením 2000 dpi. Jak je tomu u myší s vysokým rozlišením běžné, lze za pomocí tlačítka přepínat mezi více rozlišeními a snadno tak měnit její citlivost.

Vlevo Logitech G3, vpravo Genius Ergo 525

Má celkem sedm tlačítek, kterým lze v ovladačích přiřadit různé funkce a jedno tlačítko pro přepínání rozlišení. Dále má kolečko, s jehož pomocí se lze dokumentem pohybovat i do stran. Není naklápěcí, jak je tomu v případě myší Microsoft, ale po stranách jsou dva mikrospínače, které se zatlačením na kolečko zmáčknou. Kolečko je docela volné. Krokování je velmi lehké, i naklápění do stran jde snadno. Horší je to s mačkáním. Stisknout jej tak, aby se při klikání nepootočilo, vyžaduje jistou dávku cviku a lehké soustředění.

Čtyřsměrné kolečko

Tvar myši má jednu zásadní chybu – je až příliš ergonomická. Na první pohled je tedy zřejmé, že leváci mají smůlu. Může za to přehnané tvarování pro pravou ruku. Ostatně, ani pro všechny praváky není tento tvar zrovna výhrou. Pokud pořizujete podobnou myš, chce to mít štěstí - musí vám zkrátka sednout do ruky. Jinak budete mít stále pocit, že to není tak úplně ono. Další nevýhodou tohoto řešení je, že ruka musí setrvávat stále v jedné poloze, zatímco u normální myši lze uchopení přece jen trochu měnit.

 
 

Jedním problematickým místem u obdobně tvarovaných myší je vybrání pro palec. Pokud se trochu vymykáte průměrným ergonomickým parametrům (především lidé s menší rukou), budete na dlani pod palcem cítit hranu tohoto vybrání.

Vybrání pro palec pod kolébkou se třemi tlačítky

 

Specialitou Geniusu je jakési vyboulení, které má, z mně neznámého důvodu, za úkol vymezit zvlášť prostor pro prsteníček a malíček a oddělit je od sebe. Pokud vám Genius nesedne přesně na ruku a na hlavní tlačítka klikáte ukazováčkem a prostředníčekm, tato „vymoženost“ docela překáží.

Prsteníček a malíček je oddělen „ergonomickou“ boulí

Dvě hlavní tlačítka, která plynule přecházejí v kryt myši, jsou mírně tvarovaná, takže dobře vedou prsty. Specialitou některých myší od Geniusu jsou výměnné plastové kryty, v balení u Ergo 525 však kryty v jiných barvách nejsou. Osobně bych spíš ocenil pevnější konstrukci bez možnosti kryty vyměňovat.

Genius Ergo 525 po sejmutí krytu

Palcem pravé ruky se obsluhují tlačítka pro změnu rozlišení (uprostřed), a kolébka se symboly plus a mínus. Funkci těchto dvou tlačítek lze v ovladačích navolit. Standardně slouží k ovládání hlasitosti, ale můžete je využít třeba jako tlačítek dopředu a zpět. Funkci zoom, která je například u klávesnic Microsoft a funguje stejně, jako točení kolečkem se stisknutou klávesou Control, ovladače Geniusu nemají. Pro zvětšování však mají dvě jiné funkce – zoom, který zobrazí symbol lupy nad dokumentem a měřítko lze měnit pohybem myši (obdobně jako při skrolování textu přes prostřední tlačítko myši), či funkci magnifier, která udělá kolem kurzoru čtverec s lupou.

Boční kolébka, uprostřed tlačítko pro změnu rozlišení

Právě na boční kolébce je asi nejvíc znát horší řemeslné zpracování myši. Kolem těchto tlačítek je docela velká vůle a pod palcem se trochu viklají.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,