GeForce GTX 660 Ti: střední třída od Nvidie v testech

Nvidia po dlouhém čekání konečně představila novou grafickou kartu ze střední třídy – GeForce GTX 660 Ti. Stojí za to?

Nvidia přišla s novou architekturou Kepler, která je určena pro 28nm technologii výroby, opět později než AMD. Situace se tak opakovala stejně jako minulý rok.

Zpoždění ale Nvidia obhájila velmi dobrými hi-endovými modely, které nabízí slušný výkon, ale zároveň i dobrou spotřebu. Dokonce mírně lepší, než u AMD.

Vysoké ceny hi-endových modelů ale nejsou v hledáčku běžných uživatelů, kteří raději volí střední třídu, která nabízí optimální poměr mezi cenou a výkonem. A zatímco AMD již má tento segment pokrytý s Radeonem HD 7870 Radeon HD 7950, u Nvidie jsme se dočkali až nyní.

Právě přesně mezi tyto modely je namířen nový model GeForce GTX 660 Ti. Jaké nabízí parametry?

GeForce GTX 660 Ti: trochu ořezaná GeForce GTX 670

Karta GeForce GTX 660 Ti od Nvidie je založena na 28nm čipu GK104 s architekturou Kepler. Čip má 1 344 CUDA procesorů a pracuje na frekvenci 915 MHz. Tvoří ho celkem 3,5 miliard tranzistorů. Podobně jako u ostatních modelů řady 600, použít grafický čp se může dle potřeby na chvíli přetaktovat, a to až na frekvenci 980 MHz. Technologie funguje podobně jako je to již delší dobu u desktopových nebo mobilních procesorů od Intelu nebo AMD.

660-specs.jpg
Specifikace GeForce GTX 660 Ti od Nvidie

Někteří výrobci ale čip již ve výrobě přetaktují na vyšší frekvenci a zároveň tak zvednou i horní hranici „Turba“. Například Evga u modelu Superclocked má standardní frekvenci čipu 980 MHz (Turbo u běžné verze) a zvýšená frekvence je tak až 1 059 MHz. Výrobci Zotac a Gigabyte se dokonce odvážili překonat hranici 1 GHz již u základní frekvence, automatické přetaktování tak dosahuje mírně přes 1,1 GHz.

Image_12S.jpg
Odhalená karta s čipem GK104 (Zdroj: Techspot)

Paměti GDDR5 („pouze“ 192bitové rozhraní, GeForce GTX 670 má 256bitové) pracují na frekvenci 6 GHz a mají kapacitu 2 GB. Podobnost s GeForce GTX 670 je vysoká, rozdíly jsou jen velmi malé. GeForce GTX 660 Ti má udávané TDP 150 W, což je o dvacet wattů méně, než má GeForce GTX 670. Karta vyžaduje dvojici šestipinových konektorů PCI Express.

24366_VideoCard.jpg GeForce_GTX_660_Ti.jpg IMG_2156.jpg.jpeg
Ukázky různých modelů (Zdroj: Legit Reviews)

Karta v počítači zabere dva sloty, důvodem je samozřejmě použitý chladič. Běžná nabídka výstupů obsahuje dva porty DVI, jeden HDMI (1.4) a jeden Displayport (1.2). Pro připojení více karet do společného výpočtu nechybí konektor SLI.

Testy z celého světa

GeForce GTX 660 Ti je již oficiálně k dispozici několik dní, redakce z celého světa ale měly kartu o trochu dříve a objevilo se opět obrovské množství testů z různých serverů, ze kterých si vybere každý. Napříč weby se totiž liší způsob testování, výběr aplikací, her a kombinace použitého hardwaru.

Pokud chcete získat skutečně objektivní informace, můžete si udělat vlastní analýzu návštěvou webů AnandTech, Benchmark Reviews, Cowcotland, eTeknix, Funky Kit, Guru3D - Gigabyte, Guru3D - MSI, Guru3D - Palit, Hardware Canucks, HardwareHeaven, Hardware Secrets, Hi Tech Legion, HotHardware, InsideHW, KitGuru, Legion Hardware, Legit Reviews, Ninjalane, OCC, PCPer, PureOverclock, t-break, Technic3D, TechPowerUp - Palit, TechPowerUp - ASUS, TechPowerUp - MSI, TechPowerUp - Zotac, TechReport, TechSpot, tom's hardware, Tweaktown, Vortez nebo VR-Zone.

Protože se jedná o kartu cílenou spíše na vyšší střední segment, zaměříme se pouze na rozlišení 1 920 ´ 1 080 (1 200). Výkon karty je podobný Radeonu HD 7870 a mírně nižší než u Radeonu HD 7950, to se ale dalo s nastavenou cenovou politikou předpovídat.

49189.png 49205.png
max3-fps.gifAW_02.pngimageview.gif JC2_02.png

Nvidia ani AMD zkrátka nestřílí ceny od boku a pečlivě zvolí cenu tak, aby odpovídala průměrnému výkonu v porovnání s konkurencí. Nvidia je v některých hrách výrazně výkonnější (například Battlefield 3), u některých má zase větší náskok zase AMD. V oblasti obecných výpočtů (GPGPU) se však AMD stále ukazuje jako jasný vítěz.

Spotřeba

Pokud jde o spotřebu, opět je vidět velmi dobře odvedená práce na architektuře Kepler, která je velmi efektivní. V klidu dosáhla karta, respektive jednotlivé modely, těch nejlepších výsledků, Radeony mají trochu navrch se spotřebou v klidu po delší době.

49221.png 49223.png 49228.png
49229.png
Spotřeba a hluk patří mezi nejlepší vlastnosti (Zdroj: Anandtech)

Při zatížení GeForce GTX 660 Ti jsou výsledky výborné. AMD dokáže být konkurenceschopné s Radeonem HD 7870, ale Radeon HD 7950 už je téměř o 50 W výše. Pokud jde o hluk nového modelu, vše záleží na typu výrobce a použitém chladiči. Nejtišších hodnot dosáhl model od Gigabytu, ale i ostatní verze patřily mezi nejtišší z testovaných.

Vyplatí se?

Nvidia stanovila koncovou cenu pro GeForce GTX 660 Ti na 299 dolarů, což je v přepočtu na naše podmínky kolem sedmi tisíc korun s daní.

value-99th.gif
Porovnání ceny a průměrného výkonu (Zdroj: Tech Report)

Jak můžete vidět v přehledném porovnání od Tech Reportu, tato cena je vzhledem k výkonu mnohem lepší, než u zmíněných konkurentů AMD v této oblasti. Za menší peníze tak lze získat v průměru podobný výkon, což jistě AMD nenechá jen tak.

Vzhledem k delšímu období prodeje si AMD může snadno dovolit snížit cenu Radeonů v této oblasti o kousek níže a srovnat tak pozice. Nvidia zkrátka doplácí na pozdní příchod, AMD už obrovské množství karet prodalo za vyšší ceny a nyní si může lehce dovolit pouze korekci cen pro lepší konkurenceschopnost. I tak lze ale jistě považovat GeForce GTX 660 Ti za velmi dobrý model, který si u několika redakcí odnesl i různá ocenění.

 

Diskuze (14) Další článek: HP chystá tablet i pro koncové uživatele

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,