Folder Crypt: Nedobytné složky

Chcete zabezpečit citlivá data na svém počítači proti případným slídilům či útočníkům? Účinnou obranou může být vložení do zašifrovaného archivu opatřeného heslem.

Folder Crypt je na první pohled jednoduchá aplikace, která má ale velký bezpečnostní potenciál. Dokáže totiž vybrané složky i jednotlivé soubory ochránit pomocí hesla a zašifrovaného archivu, na nějž jsou použity nejmodernější bezpečnostní algoritmy. Bez správného hesla se tak k zabezpečeným datům nedostanete.

Jako na zámek

Aplikace Folder Crypt se skládá z jednoduchého okna, ve kterém na počátku nenaleznete krom ovládacích prvků nic, protože je určeno k zobrazení zašifrovaných dat. Ke vstupu do programu není třeba žádné heslo, zabezpečení je pro každý archiv zvlášť. Je tedy třeba nejdříve zvolit funkci zamknutí složky či souboru a poté tato citlivá data ručně na disku vyhledat a označit.

sshot-1.png 
Hlavní jsou tlačítka se zámkem.

Tím se přesunete do kódovacího okna, v němž nastavíte parametry archivace. Na výběr zde máte z celkem pěti různých algoritmů DES, Triple DES, AES-Rijndael, ARCFour a Blowfish. U některých z nich můžete nastavit i hloubku šifrování v podobě bitů. Např. u ARCFour ji lze zvolit v rozmezí 128 až 2048 bitů. Dalším krokem je nastavení úrovně komprese na jednoduché stupnici.

sshot-2.png 
Šifrování v plném proudu.

Sezame, sezame

Při nastavování šifrování je ještě vhodné určit, zdali mají být původní data „skartována“, nebo budou zachována. Nejdůležitější na celém procesu je ale samozřejmě vkládání hesla. Bez něj se do archivu nedostanete, takže je třeba volit mezi jeho bezpečností a zapamatovatelností. Program vám při vyplňování hesla dokonce graficky znázorní, jak moc je vkládaná suma znaků, číslic a písmen bezpečná.

sshot-3.png 
Nastavení úrovně komprese.

Pak už stačí jen kliknout na tlačítko Encrypt. Výše uvedené parametry (s výjimkou hesla) znatelně ovlivňují dobu celého procesu vytváření archivu. Ten u jednoduššího obsahu může trvat jak několik vteřin, tak mnoho dlouhých minut naprostého vytížení počítače. Hotový archiv otevřete opět pouze pomocí Folder Cryptu, který se vás zeptá na heslo. V případě špatně zadaného se vypne a prostě dál nepustí. Zadáte-li správné, můžete archiv prohlížet, nebo exportovat zpět do běžně přístupné složky.

sshot-4.png 
Bez správného hesla si prostě neškrtnete.

Ještě jednodušeji?

Pokud se vám tento postup zdál zbytečně zdlouhavý, tak oceníte několik urychlovacích prvků, které Folder Crypt nabízí. Předně to je instalace do kontextového menu, kdy po kliknutí pravým myšítkem vyjede nabídka s možností zašifrovat (v případě obyčejné složky) či dešifrovat (v případě archivu). Nemusíte tak vůbec samostatně spouštět program a vyhledávat v něm cílová data. Vše ještě urychlíte zvolením defaultního algoritmu a dalších nastavení.

sshot-5.png 
Kontextová nabídka s možností šifrování.

Aplikace pak ještě jako malý bonus nabízí jednoduchý generátor hesel, který podle navolené délky vytvoří shluk nejrůznějších znaků. Folder Crypt je placeným produktem, za jehož jednu licenci zaplatíte 30 dolarů. V případě vyššího množství pak získáváte rozumné slevy. Přesto je otázka, zdali obyčejný uživatel nesáhne raději po neméně kvalitních produktech zdarma.

sshot-6.png 
Heslo na osm znaků.

stáhnout program Folder Crypt 3.4.1020 Licence: shareware, 7,6 MB
Autor: LittleLite Software
Web programu: www.littlelite.net


fsc.jpg

Diskuze (35) Další článek: Autoruns 9.56: zakažte zbytečné aplikace po spuštění systému

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,