Falešné antiviry se začaly prodávat i přes telefon

E-maily nabízející falešné antivirové programy už jsme se snad všichni naučili ignorovat, případně nám starosti ušetří antispamový filtr. Nicméně peněz chtivý podvodníci vynalezli nový způsob, jak z uživatelů vymámit platbu za antivirový program, který je před viry neochrání a naopak je začlení do nějakého botnetu. Oběti už neoslovují e-mailem, ale telefonicky. Přímý kontakt a šikovný fígl zajistí důvěryhodnost, a přestože lze takto oslovit jen zlomek uživatelů oproti běžným nájezdům spamu, tak může být účinnost poměrně vysoká.

Telefonická nabídka falešných antivirů se nejvíce rozmohla pochopitelně v USA a anglicky mluvících zemích. Společnost ESET však nyní upozornila, že evidovala první případy takových nabídek i u nás.

Podvodníci se vydávají například za firmy PC Support, PC Doctor, Online PC Repairs s certifikáty MCSE (Microsoft Certified Systems Engineers) nebo Cisco Certified. Vytipují si uživatele (databází jmen a telefonních čísel bude na černém trhu jistě dostatek) a telefonicky ho kontaktují. Oběť si vyslechne pohádku o šířícím se škodlivém softwaru, který má pravděpodobně již ve svém počítači a následně je vyzván, aby ve Windows spustil nástroj Prohlížeč událostí (Event Viewer) a v něm zobrazil výpis zpráv. Zde se evidují běžné provozní chyby programů, což ale neznalý uživatel neví a pohled na řadu rudých vykřičníků ve výpisu chyb ho snadno přiměje k důvěře v neznámého spasitele na telefonu.

Prohlížeč Událostí.jpg
Jak u neznalého uživatele vyvolat paniku? Stačí k tomu pro ně neznámý nástroj a záznam běžných provozních chyb.

Z telefonu následně zazní nabídka na okamžité řešení – stačí si zakoupit software, který problém vyřeší. Pro co nejrychlejší vyřízení platby stačí nadiktovat číslo platební karty… A když už si zákazník zřizuje ochranu pro svůj počítač, rovnou by se mu mohl hodit „záruční servis“ – ceny se pohybují od 99 Eur na rok do 289 Eur za tři roky. Uživatel tak za falešný pocit bezpečí zaplatí nemálo peněz a prozradí cenné údaje ke své platební kartě.

Diskuze (10) Další článek: Studenti vyvinuli levný 3D skener vnitřních prostor

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,