Facebook se uživatelů v Paříži ptal, zda jsou v pořádku

Aplikace Facebooku se uživatelů v blízkosti pařížských útoků během páteční noci ptala, zda jsou v pořádku. Uživatel mohl jedním tapnutím na displej dát vědět přátelům, že je v pořádku. Novou funkci Facebook vyzkoušel poprvé jindy, než v případě přírodních katastrof, kvůli kterým byla původně vyvinuta. Záhy Facebook přišel s možností obarvit si jedním kliknutím profilový obrázek do barev francouzské trikolóry, jako projev vyjádření solidarity. Vysloužil si za to pochvalu i kritiku.

962982356 
Pokud se nacházíte v místě, kde hrozí katastrofa, Facebook se vás zeptá, zda jste v pořádku. Můžete rychle přítelům sdělit, že jste v bezpečí anebo na jiném místě. Pokud nejste, těžko byste si prohlíželi Facebook, takové tlačítko tedy pochopitelně chybí.

Funkci zvanou Safety Check (v češtině „Jste v pořádku“) představil Facebook už před rokem a jak vysvětluje na svém blogu, byla inspirována situací v Japonsku po zásahu Tsunami v roce 2011 a měla posloužit především v případě rozsáhlých přírodních katastrof. Uživatelům poblíž místa neštěstí připomene, že by měli dát svým přátelům vědět, že jsou v pořádku. Nemá tedy naivní ambice, že by si uživatel stiskem tlačítka na Facebooku přivolal pomoc, cílem je preventivně informovat známé, aby nemuseli mít starost.

Bezesporu chvályhodnou funkci Facebook spouští „ručně“, a to zpravidla v případech přírodních katastrof. Tentokrát to bylo poprvé v případě teroristického útoku a za to „poprvé“ si vysloužil kritiku. Neméně závažných útoků totiž proběhlo v uplynulém roce více a v Bejrútu dokonce jenom jeden den předem. Dva sebevražední atentátníci tam zabili desítky lidí a způsobili paniku srovnatelnou s tím, co vládlo v Paříži. Safety Check ale aktivován nebyl, stejně tak přebarvování profilových obrázků do libanonských vlajek. Obyvatelům Bejrútu je to trochu líto.

95965899 
Správa přátel z ohrožené oblasti. Můžete sledovat, kdo už se ohlásil

Facebook se to v obsáhlém zápisku snažil vysvětlit. A je to vysvětlení celkem pochopitelné – ačkoli samotné útoky jsou svým rozsahem srovnatelné, odezva na sociální síti byla v případě Francie násobně vyšší. Ve Facebooku zaznamenali masivní výskyt zpráv z oblasti a rozhodli se na základě toho využít funkci Safety Check i v tomto případě. Poprvé v případě teroristického útoku.

Dalo by se lidsky říct, že je to prostě doteď nenapadlo a soustředili se především na sledování přírodních katastrof. Dá se rovněž domyslet, že penetrace Facebooku na středním východě bude menší než v západní Evropě, tudíž je to na základě zvýšeného provozu netrklo ani v případě událostí v Bejrútu. Do budoucna je jasno – nasazovat Safety Check všude tam, kde to bude užitečné. Na druhou stranu by Facebook nerad vyvolával nějaké falešné poplachy.

Podobně se ve Facebooku „učí“, jak zacházet s možností rychlého přebarvení profilového obrázku. Doposud byla tato funkce zamýšlena spíše jako zábavná a pozitivně laděná, k vyjádření sympatie k nějaké události atp. Nyní posloužila k projevu solidarity a do budoucna bude leckdy těžké rozhodnout, při jakých příležitostech ji zpřístupnit. 

Obyvatelům či návštěvníkům Paříže se každopádně snažily pomoci i další internetové firmy. Například Google s Microsoftem zrušily účtování při telefonátech z/do Paříže prostřednictvím služeb Hangouts a Skype. 

Diskuze (8) Další článek: Tužka od Applu má skvělou odezvu, ale stále má co vylepšovat

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,