Google | Pokuty

Evropská komise trvá na obviněních Googlu. Slibovaná megapokuta má přijít v srpnu

Google by se měl po letech vyšetřování Evropskou komisí (EK) dočkat rekordní pokuty. Mohlo by se tak stát už v srpnu, uvádějí to dva zdroje amerického deníku The New York Times s přístupem k informacím o případu.

Googlu hrozí v rámci kauzy o zneužívání dominantního postavení pokuta až 6,6 miliardy eur, respektive 10 % z celkových ročních příjmů. V každém případě výše pokuty překoná dosavadní rekord, který drží Intel s pokutou ve výši 1,06 miliardy eur. Připomeňme, že v případě Intelu šlo o čtyři procenta z ročního obratu.

Problémů je několik

EK vyšetřuje Google již od roku 2010, a to hned v několika věcech. V rámci svého vyhledávače měl propagovat vlastní služby, zejména funkci Nákupy Google, ale služby i YouTube či Mapy, což má být v rozporu s antimonopolními zákony unie.

Komisi se rovněž nezamlouvají praktiky na poli mobilních operačních systémů. Google má jednoznačnou majoritu na trhu a ve svém Androidu přitom nabízí řadu vlastních aplikací. Tím má získávat konkurenční výhodu. Navíc svůj Android sice nabízí jako open-source platformu, pro integraci aplikačního obchodu Google Play však od výrobců vyžaduje splnění podmínek. Jednou z nich je, že nesmějí prodávat zařízení s alternativní distribucí systému, což má bránit problémům s případnou fragmentaci platformy.

Ačkoliv se Google zejména v případě Androidu vehementně obhajoval, komise svůj názor nezměnila. Mezitím si navíc na stejné praktiky posvítilo i Rusko, které jednalo rychleji a už v srpnu 2016 Googlu vyměřilo pokutu v přepočtu asi šest milionů eur.

Americká firma nabídla pro evropský trh několik ústupků, například chtěla konkurenci poskytnout větší prostor ve vyhledávači. Některé ústupky komise předběžně akceptovala, jiné považovala za nedostatečné.

Peníze nemusí být hlavní komplikací

Kromě finančního postihu hrozí Googlu i příkaz k upravení způsobu jeho podnikání a vynucování různých podmínek na evropském trhu. Deník The New York Times se přitom domnívá, že právě tato část případného rozsudku bude firmě nejvíce vadit.

Spor se i po oficiálním rozhodnutí může táhnout další roky. Potvrzují to předešlé případy, například osmileté vyšetřování zmíněného Intelu.

V podobné situaci jako Google byl například i Microsoft, který musel zaplatit pokutu ve výši 860 milionů eur a ve svém systému nabídnout možnost výběru internetového prohlížeče. Už přitom předtím dostal pokutu 497 milionů eur za předinstalovaný Media Player a musel v Evropě nabídnou verzi Windows bez tohoto multimediálního přehrávače.

Nyní se do Microsoftu opírá bezpečnostní společnost Kaspersky, které se nelíbí, že Microsoft ve svém systému Windows nabízí vlastní integrované antivirové řešení. O případu jsme se bavili zde:

Diskuze (32) Další článek: Po 26 měsících vývoje tu je nový Debian 9. Vývojáři jej věnovali tvůrci celého projektu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,