Dropbox upravil podmínky služby a internet se zbytečně rozvášnil

Dropbox na sklonku týdne upravil podmínky služby – no upravil, spíše se snažil o jejich zjednodušení a porozumění a zpřesnil také bezpečnostní podmínky, což se po nedávných problémech dalo celkem očekávat. Pokud používáte Dropbox, nejspíš vám informace o změně pravidel dorazila do schránky už v pátek, nebo o víkendu.

Záhy se na mnoha webových fórech spustil poprask a všichni začali citovat tuto osudnou větu:

„By submitting your stuff to the Services, you grant us (and those we work with to provide the Services) worldwide, worldwide, non-exclusive, royalty-free to use, copy, distribute, prepare derivative works (such as translations or format conversions) of, perform, or publicly display that stuff to the extent reasonably necessary for the Service.“

Píše se v ní, že Dropboxu předáváte širokou a bezplatnou licenci k nakládání dat na vašem účtu. On vaše data bude moci používat, kopírovat, upravovat a veřejně zobrazovat.

Zní to celkem hrůzostrašně viďte? Nicméně něco podobného najdete prakticky u všech webových služeb v USA a je to vyžadováno okolnostmi. Velmi podobný jazyk používá Google, Microsoft, Facebook a další.

K předchozímu je totiž třeba dočíst celý odstavec, který zní:

„This license is solely to enable us to technically administer, display, and operate the Services. You must ensure you have the rights you need to grant us that permission.“

Tedy hezky česky řečeno, to vše předchozí je třeba k tomu, aby vůbec mohla služba v mezích možností fungovat. Pojďme si to rozebrat pěkně popořadě.

 • worldwide, non-exclusive, royalty-free – pokud chcete, aby vaše data byla dostupná kdekoliv a aby je mohl Dropbox vůbec spravovat, aniž byste po něm něco chtěli.

   
 • to use – aby mohl Dropbox spravovat data na svých serverech.

   
 • copy – to samé co v případě předchozího bodu + Dropbox se snaží o „de-duplikaci“ dat. Pokud má více účtů stejný obsah, nedrží se tolik kopií, ale pouze odkazy na jeden originál. Dropbox přitom neví, co je obsahem dat, jelikož je analyzuje pouze na základě kontrolních součtů – hashů.

   
 • distribute – aby mohl data distribuovat ve vašem profilu nebo na druhý počítač, musí mít právo k distribuci.

   
 • prepare derivative works (such as translations or format conversions) – toto je celkem zajímavý bod, který může uvozovat, co bude umět Dropbox v budoucnosti. Mohl by tedy například umět přehrávat rozličná uložená média v různých formátech, k čemuž může vyžadovat kódování do jednotného formátu. To samé se děje třeba v případě oblíbeného Posterous. Může se ale také jednat o překlady dokumentů aj. K tomu všemu potřebuje Dropbox právo na tvorbu odvozeného díla.

   
 • publicly display that stuff – ne, toto skutečně neznamená, že začne Dropbox automaticky zveřejňovat vaše citlivá data. V podstatě v tomto případě dáváte Dropboxu právo k tomu, aby mohl zobrazit veřejně data, pakliže je například přesunete do složky Public, nebo vygenerujete URL pro veřejné sdílení. Nepřímo sem spadá i sdílení s partnery – to ale není nic jiného, než využívání dat na vašem disku třetí stranou, tedy aplikacemi, které využívají API Dropboxu a kterým jste to sami povolili.

Dropbox upravil a zjednodušil podmínky služby, které jsou tak trošku vágnější a potenciálně skutečně zneužitelné. Na druhou stranu, na všechny nejasnosti reagují zase další pasáže podmínek, které je tak třeba číst jako celek, nikoliv vytrhávat pouze věty, které samy o sobě mohou skutečně znít docela hrůzostrašně.

Podobné problémy v minulosti zažil třeba Google se svým „čertovým paragrafem,“ který nakonec ale pod tlakem komunity změnil. Možná se změnou tedy nakonec přijde přeci jen i Dropbox, uvidíme.

Témata článku: Web, Právo, Bezpečnost, Dropbox, Stuff, You, Display, Grant, Works, Copy, Format, Enable

16 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Pan_Filuta 4. 7. 2011 14:06:06
  Jak používat TrueCrypt a Dropbox http://post.mj12.eu/59047854
 • hansol710 4. 7. 2011 12:51:10
  A co je s tym za problem? Kto si uz ulozi do cloudu, esto k tomu nejakemu...
 • Hafajs 4. 7. 2011 11:22:17
  Je hezke, ze se snazite o takto "pohodovy" vyklad, ale kdyby to tak bylo,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 110

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?