Dotyková technologie: začalo to před 50 lety

Dotykové ovládání zažívá obrovský úspěch a i když se může zdát, že jde o novinku starou pár let, historie sahá hodně hluboko.
Kapitoly článku

V současné době jsme zcela obklopeni zařízeními, která používají technologie dotykové vrstvy umožňující pohodlné dotykové ovládání. K dispozici jsou různé varianty dotykového ovládání, které se liší segmentem použití i typem zařízení.

Dotykové ovládání však není žádná nová technologie, v poslední době byla pouze dotažena do použitelného stavu a nastal pro ni ten správný čas a místo.

HP-150: první dotykový počítač z roku 1983

V začátcích vývoje počítačů se samozřejmě inženýři z celého světa snažili o vývoj i zcela nových forem ovládání, které by mohlo být nějakým způsobem použitelné. V roce 1965 zveřejnil E.A. Johnson první článek o kapacitní dotykové technologii, o dva roky později pak zveřejnil i podrobný popis s fotografiemi a diagramy.

První nasazení dotykové technologie řešené pomocí infračervených vysílačů po stranách obrazovky byl terminál PLATO IV, který měl monochromatickou oranžovou obrazovku. Grid pro snímání dotyku měl rozlišení pouze 16 × 16.

První prototyp průhledné dotykové vrstvy vyrobili až inženýři z CERNu v roce 1973. První patent na rezistivní dotykovou technologii si podal G. Samuel Hurst v roce 1975, přičemž první použitelná forma se k výrobě dostala až v roce 1982.

800px-CERN-Stumpe_Capacitance_Touchscreen.jpg
Prototypy kapacitní dotykové vrstvy od inženýrů z CERNu z roku 1977, které měly usnadnit ovládání částicového urychlovače SPS

Dotyková technologie zaujala i společnost HP, která s ní postavila ovládání svého druhu prvního komerčně dostupného počítače HP-150, který běžel na 8MHz procesoru Intel 8088 a měl předinstalovaný operační systém MS-DOS od Microsoftu.

800px-Hp150_touchscreen_20081129.jpg
HP-150 a ukázka konstrukce dotykové technologie - po stranách lze vidět otvory pro infračervené vysílače (Zdroj: Wikipedia)

Pro zobrazení informací sloužil 9palcový displej CRT monitor, který měl po stranách obrazovky integrované infračervené vysílače, fungoval tedy na technologii přerušení paprsku.

Vzhledem k nízkému rozlišení snímání bylo možné dotyk na obrazovce využít pouze na potvrzení větších tlačítek, která byla v monochromatickém režimu takovou formu grafického prostředí ještě před příchodem modernější a přepracované podoby.

Už v roce 1983 se řešil problém „zvednuté ruky“ při sezení, což je pro člověka nepohodlné. Jak ale už tehdy zaznělo přímo od inženýra z HP, dotyková technologie byla myšlená jako rozšíření a ovládání pro specifické případy a aplikace, které musí být naprogramovány přímo na míru.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,