reklama

Doplněno: IBM vyrobilo superrychlý tranzistor s frekvencí 500 GHz

Společnosti IBM se podařilo vyrobit tranzistor, který je 100x rychlejší než nynější nejrychlejší počítačové čipy.

Při teplotě blížící se -273,15 stupňům celsia, dokáže tranzistor pracovat na frekvenci 500 GHz, při běžné pokojové teplotě na stále „slušných“ 300 GHz. Škoda je, že nás „obchodníci“ AMD a Intel nechají hodně dlouho čekat a budou si pěkně prodávat každý rok maximálně o jeden GHz rychlejší procesory. Vývoj nezastavíš, ale můžeš ho brzdit (a vydělat tak víc).

Klepněte pro větší obrázekDoplněno: V diskuzi se rozproudila vášnivá debata o tom, nakolik je obtížné z podobných tranzistorů sestavit čip. Některé zdroje (EE Times či International Herald Tribune) rovnou hovoří o testování hotových čipů. Pravděpodobně původní zdroj této zprávy se v textu zmiňuje jak o tranzistorech, tak o čipech vyrobených na 200 mm waferech, v popiscích fotografií je taktéž uváděn hotový čip.

Klepněte pro větší obrázek

Testovaný vzorek. Originální foto (1.32 MB) je zde

Také díky odkazu uvedenému v diskuzi můžeme tedy zveřejněné informace upřesnit.

První silicon-germaniový tranzistor schopný běžet na 500 GHz vznikl za spolupráce vědců z IBM a Georgia Institute of Technology s podporou NASA a GEDC (Georgia Electronic Design Center). I když bylo výsledku dosaženo za extrémně nízkých teplot až -268,6°C, ukazuje se, že hranice, na které jsou tyto tranzistory schopny fungovat, je vyšší, než se původně očekávalo.

Co se možností komerční výroby týče, v článku se uvádí:

„Georgia Tech a IBM dokázaly, že rychlosti 500 miliard cyklů za sekundu lze dosáhnout i za pomocí komerčních technologií založených na bázi křemíku, při použití velkých waferů a levných výrobních technik. Tato práce posouvá hranici toho, čeho je možno dosáhnout za použití běžných výrobních technik založených na křemíku a germaniu. Lze předpokládat, že to umožní vyvinout řešení dostupná pro komerční sféru, stejně jako pro účely obrany.“

Bernie Meyerson, viceprezident a vedoucí technologického oddělení IBM Systems and Technology Group k tomu dodává: „Tento průlomový výzkum posouvá výkonnostní limit polovodičů založených na bázi křemíku. IBM úzce spolupracuje s našimi akademickými i průmyslovými partnery na obeznámení se s novou technologií. To umožní vyvinout novou generaci vysoce výkonných a úsporných mikroprocesorů.“

Testovaný čip je prototypem čtvrté generace Si-Ge čipů vyráběných na dvěstěmilimetrových waferech. Při pokojové teplotě je čip schopen běžet na frekvenci 350 GHz, což je ve srovnání se soudobými komerčními čipy neuvěřitelná hodnota.

Klepněte pro větší obrázek

Vzorek v testovací kryogenní komoře.

Dalším krokem ve vývoji je porozumění fyzikálním jevům odehrávajícím se u silicon-germaniových čipů. Ty při extrémně nízkých teplotách vykazují některé neobvyklé vlastnosti. Byly pozorovány jevy, díky kterým mohou čipy běžet ještě rychleji, než se doposud předpokládalo. "Jestliže těmto jevům porozumíme, následující generace integrovaných obvodů mohou být ještě dokonalejší", dodává John D. Cressler, profesor na Georgia Tech`s School of Electrical and Computer.

Vysoce výkonné křemíkovo-germaniové obvody mohou být nasazeny v komerčních komunikačních systémech či pro dálková měření získaná z čidel, počítá se s ním pro vojenské účely, nebo pro vesmírný program.

Nejdůležitější na celé věci je to, že pokusy prokazují, že technologie založené na bázi křemíku ještě zdaleka neřekly poslední slovo.

Zdroj : www.theinquirer.net, www.gatech.edu

Témata článku: IBM, Tranzistory, Georgia, Tribune

102 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Chróstal 18. 8. 2006 7:53:17
    Zakon se jmenoval Mooruv zakon, podle hejhuly Gordona Moora
  • Chróstal 18. 8. 2006 7:50:28
    Zajimave ze by se uz i IBM zacalo zivit bulvarem?...
  • mirec 21. 6. 2006 14:51:11
    To je pekna hovadina :) procesory sa delia do 2 zakladnych skupin RISC a...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 26

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama