DisCryptor: Šifrování na vlně inovací

Zabezpečení choulostivých dat už není pouze záležitostí velkých firem či státních organizací. I obyčejný člověk často pracuje na počítači i internetu s citlivými informacemi.

Před necelým rokem byla na Živě.cz publikována recenze na šifrovací program určený k šifrování dat a jejich zabezpečení pomocí pevného hesla. Vybrat jste si mohli z více verzí, přičemž ta nejnižší byla pro nekomerční užití distribuována zdarma, i když do značné míry funkčně osekaná. Tvůrci programu vyšli požadavkům uživatelů vstříc a zaměřili se na inovaci stávajících funkcí, a navíc výrazně funkčně přiblížili nekomerční verzi k té placené. Nyní si tedy za ten samý peníz můžete užít mnohem více muziky.

Průvodce na úvod

Při prvním spuštění programu budete vystaveni průvodci o několika krocích, který vám na úvod pomůže vytvořit základ pro další práci s programem. Nejdříve si můžete zvolit bezpečnostní profil, který výrazně urychlí vaši další práci s programem a doslova si vynucuje na uživateli obezřetnost a určitý stupeň zabezpečení. Následuje možnost vytvoření bezpečnostního klíče pro přístup k šifrovaným diskům a funkce skartace speciálních složek, kde lze nastavit pravidelné promazávání dočasných souborů či historie prohlížeče atd.

sshot-1.png sshot-1a.png
Uvítání od průvodce a výběr bezpečnostních profilů.

Dále je na vás připravena tvorba databáze hesel. Stačí jedno dobré heslo a můžete spravovat všechna ostatní. Pokud si nejste jistí vlastním slovem, můžete použít generátor k vytvoření nějakého mnohem bezpečnějšího. Databáze se pak uloží na vámi vybrané místo na disku. Posledním bodem průvodce je možnost vytvoření virtuálního disku, což je v podstatě obyčejný soubor, který teprve po připojení v DisCryptoru získá podobu další jednotky.

sshot-2.png sshot-2a.png
Výběr promazávání speciálních složek a vytváření nové databáze hesel.

Líbivé prostředí s mnoha funkcemi

Hned na první pohled je patrný jistý facelift, kterým nová verze programu prošla. Uživatelské prostředí tím ale nijak nepřišlo o svou přehlednost. Hlavní panel s nejdůležitějšími funkcemi je navrchu, pod ním se při rozkliknutí zobrazí ovládací tlačítka pro zvolenou funkci a zbytek okna v podstatě tvoří jakýsi průzkumník pro procházení položek obsažených v databázích hesel a přístupových údajů. Hned první funkce zleva je generátor hesel. Jedná se o klasický generátor s několika stupni bezpečnosti a možností nastavení použitých znaků.

sshot-3.png sshot-4.png
Základní okno a jednoduchý generátor hesel.

Další v pořadí je manažer archivů, kde lze pracovat s komprimovanými daty. Užitečnou funkcí je skartovačka, která dle zadání uživatele zvládne v přesný čas bezpečně odstranit soubor, vyprázdnit složku, naformátovat jednotku či promazat speciální položku (viz výše). Dobře využitelná je možnost zabezpečit přenosné zařízení, typicky USB flashdisk. Ten při připojení k počítači vyžaduje heslo, jinak není možné z něj ani číst. Obdobně funguje i zašifrování pevných a virtuálních disků přímo v počítači.

sshot-5.png 
Správa archivů v DisCryptoru.

Co je zadarmo a za co se platí?

Pokud jste již měli zkušenost se staršími verzemi DisCryptoru, pak jistě čekáte na informaci o tom, že vše výše uvedené platí pouze pro placenou verzi, zatímco ta pro osobní použití neumí skoro nic. Opak je ovšem pravdou. To je rozhodně nejvýznamnější pokrok od poslední zmínky o tomto produktu na GigaManii. Verze Personal obsahuje všechny zmíněné funkce bez jakýchkoli omezení, samozřejmě vyjma komerčního použití.

sshot-6.png 
Skartace podle potřeb.

K tomu je potřeba sáhnout už po placené verzi Business, která sice obsahuje některé věci navíc (např. anti-keylogger, ochranu proti změnám programů, monitorování zaměstnanců, rodičovskou kontrolu atd.), ale rozhodně nedělá z verze Personal svého chudého příbuzného. DisCryptor je velice dobrý pomocník pro šifrování dat, který může ovládat i méně zkušený uživatel. Navíc ve verzi Personal nabízí dostatečné množství funkcí, aby se stal vaším plnohodnotným pomocníkem zdarma.

fsc.jpg

Diskuze (17) Další článek: Komentář: Google versus Čína. Druhá strana se už ozvala (aktualizováno)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,