Digifotky: Poraďte ostatním

Diskuze čtenářů k článku

avatar
23. 07. 2009 02:41

té jednoduchý, stačí sundat krytku z objektivu a pak mačkat takovej ten čudlík.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
22. 07. 2009 08:49

Dosti často se setkávám s tím, že by si lidé chtěli své fotografie prohlížet třeba v DVD přehrávači. Když to zkusí a vypálí si je na CD/DVD zjistí, že je jejich načítání pomalé (zvláště dnes v dobách 12 MPix foťáků). Začnou se pídit po tom, jak to urychlit či zjednodušit.

Já jsem na to objevil pomocníka nazvaného Slide Show Movie Maker (http://www.joern-thiemann.de/tools/SSMM/).... jedná se o program, který je alternativou Microsoft Photo Story. Je šířen zdarma. Jeho rozhraní umožňuje načíst fotografie, seřadit je za sebou a přidat tzv.přechodové efekty. To jsou ty "kejkle" které lze vidět při přepínání jedné fotografie na druhou. Výsledkem činnosti programu je jeden výsledný video soubor, který lze pomocí programu na vypalování DVD převést na klasické DVD, které bude fungovat kdekoliv.

Jednotlivé fotografie je možné opatřit titulky nebo můžete využít i ty automaticky generované (např. z názvu souboru). Jako podklad můžete využít i hudební soubor. Přechodových efektů je velké množství (několik desítek) a program disponuje funkcí, která vám je ukáže v reálném čase. Práce s programem je rychlá a snadná (funguje na různých verzích Microsoft Windows), časově náročné může být vlastní generování výsledného video souboru. Výsledek ale stojí za to.

Program neumí vypalovat, to už je úloha pro jiný program.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
22. 07. 2009 08:57

... ále, kdo by se babral s vytvářením nějakých prezentací, když chci někomu ukázat pár fotek...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 07. 2009 09:10

A nenapadlo vás u dělat papírové fotky? Ty fungují všude a dokonce i bez elektriky

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
25. 07. 2009 22:35

Ano, ty jsou fajn na takové to domácí prohlížení.

Distribuce desítkám (nebo tisícům) lidí je ovšem mnohem jednodušší, pokud distribuujeme elektronickou podobu fotek.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
22. 07. 2009 08:36

I v době online připojení čehokoliv a kohokoliv se bohužel najde dost lidí, kteří ještě online nejsou, případně je jejich připojení pomalé. Pak přichází na řadu staré dobré CD/DVD. Jenže jak zařídit, aby se fotografie zobrazily tak jak vy chcete bez toho, aniž byste věděli, že daný člověk používá prohlížeč A nebo B?

Řešením je využít tzv. HTML galerii. Jedná se o postup, kdy jsou vytvořeny malé náhledové fotografie, které jsou zakomponovány do jedné (či několika) HTML stránek. HTML stránky dnes umí zobrazovat pomalu každý operační systém (z těch běžně používaných určitě každý). A jak košatě si HTML stránky vytvoříte je jen na vás. Já k tomu již delší dobu používám velmi pohotový a praktický program JAlbum (www.jalbum.net). Tento program je multiplatformní (lze je spustit na libovolném OS, který podporuje Javu) a komunikuje česky.

Jeho hlavní síla tkví v tom, že mu stačí "předhodit" složku (nebo složky) s fotografiemi, vybrat si vzhled (již v základu je několik desítek vzhledů, jdou stáhnout i další) a pak už jen počkat, až si program sám vše vygeneruje tj. malé náhledy, stránky atd.

Výsledkem je pak např. složka, která obsahuje jednu HTML stránku, kterou stačí "spustit" tj. otevřít v HTML prohlížeči a už můžete fotografie procházet. K dispozici je mnoho funkcí, které můžete při tvorbě využít. Namátkou je to SlideShow (alias Prezentace - fotografie se objevují postupně po např. uplynutí 5 sekund), zanořování do struktury tj. seskupování fotografií do složek atd.

Program je vhodný jak pro začátečníky, kdy i po jednoduchém naklikání dostanete "profesionální" výsledek, pokud máte čas a chuť experimentovat, můžete. K dispozici je velká sada parametrů ovlivňujících chování prezentace, stačí si jen vše podrobně projít.

Co více si přát? Příznivou cenu? Staň se - program je možné získat a používat zdarma (i komerčně), nicméně autor se dobrovolným příspěvkům nebrání.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 07. 2009 01:55

ja to robim stylom vela fotiek, potom uploadnut do Picasy, tam vybrat len tie najlepsie (ak nacvakam viac z toho isteho zaberu) a tie potom upravim. Ak sa hodi trocha doostrit, upravit kontrast, obcas CB pripadne zrovnat horizont. Povacsine vsat staci funkcia "citim sa stastne". Nikomu sa asi nechce upravovat 300 fotiek v GIMPe alebo Photoshope. Vinimocne 1 alebo 2 super zabery kde pridam ramcek.

Ak mam povedzme 300 fotiek z dovolenky alebo z vyletu snazim sa povedzme aj skombinovat 3 fotky do jednej - hlavne ak "rozpravaju" nejaky pribeh. Potom z toho vznikne len jedna fotka. clovek to aj lahsie pochopi a aj to lepsie vyzera.

Facebook ma naucil, ze maximum do albumu je 60 fotiek (po novom 100 tusim) ale snazim sa vybrat len tie najlepsie a tie potom bud prezentovat na FB alebo znamym. Fakt nikomu sa nechce pozerat 300 fotiek a ja by som s tym ani nikoho neobtazoval.

Bolo sice problem vybrat do 100 fotiek zo sestrinej svadby kde som spravil skoro 500 zaberov a kde sa skoro stale nieco dialo a viac ako 100 bolo pre inych zaujimavych ale tak musel som...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 07. 2009 00:03

1. Nefotit hned z prvního místa, které se naskytne. Kolikrát bývá neotřelejší pohled z jiné strany, dobré je využívat různé průhledy, podhledy, nadhledy, odrazy, vypíchnout zajímavý detail, zakomponovat do záběru lidi atd.

2. Snažit se dodržovat pravidla kompozice - zlatý řez, víc místa ve směru pohledu, vodorovný horizont, aby netrčely osobám z hlavy větve, lampy... je to pár jednoduchých zásad, ale fotky pak vypadají hned o kus líp

4. Fotit Národní muzum od koně v noci s bleskem nemá opravdu cenu, naopak ve dne je blesk často k nezaplacení, typicky u postav v protisvětle nebo na hodně světlém pozadí

5. Za horšího světla pomůže opření přístroje o zábradlí, sloup, rameno spolucestujícího a zabránit tak roztřesení snímku

6. Nebát se fotit lidi - památky jsou na pohledech nebo v kalendářích, zato zajímavé momentky jsou neopakovatelné

7. Vybrané fotografie doladit v pc - stíny/světla, červené oči, nebát se řezat, při zmenšování na web nezapomenout doostřit

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 22:05

Jelikož nesnáším miniatury typu 9x13 hledal jsem levnou alternativu pro fotky alespoň 13x18. A našel jsem - v Irsku!

http://www.bonusprint.ie/...

Pro srovnání - Fotostar 13x18 premium za 6,99, bonusprint 13x18 15c tedy zhruba 3,90 Kč!! A to nemluvím o fotoškoda kde prý mají kvalitní foto ale 13x18 za 13 korun!

A fotky z bonusprintu jsou MNOHEM kvalitnější než z fotostaru. Schválně jsem nechal udělat asi 5 fotek ve fotostaru a bonusprintu. KAŽDÝ komu jsem ukázal vždy dvě stejné vybral jako jednoznačně lepší vždy tu z bonusprintu. Mají lepší barvy ale především jsou mnohem ostřejší, kdo nevyzkouší neuvěří.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 22:11

Ovšem nikde nemají napsáno, kolik si účtují za shipping...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
22. 07. 2009 06:30

Nikde?

V ceníku jako každý jiný.

http://www.bonusprint.ie/pricing_digital_prints.htm...

Dvě pade to je levnější než v ČR!

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
21. 07. 2009 23:53

Já jsem spokojený s 123print.eu. Sice to nedělají fotocestou, ale na tiskárně a tudíž je při detailním pohledu vidět jemný rastr, nicméně nikdo z "laiků" si toho bez upozornění nevšiml. Papí rje silnější než klasický fotopapír a ceny super.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
redaktor Živě.cz | 21. 07. 2009 21:55

... by především měla být zábava. Já nacvakám tisíce fotek za rok, na web ale nahraji tak desetinu. Ten zbytek jsou prostě jen pokusy, relax, nekonečné zkoušení clon a časů. Vlastně mě ani nebaví fotky upravovat, ořezávat a vystavovat na web - zpravidla je to totiž docela otravná a zdlouhavá činnost. Baví mě pouze jejich fyzikální tvorba :).

A hlavně se vyvarujte toho, abyste na dovolené nafotili více než 100 snímků (starých dobrých 36 snímků). Při promítání vám to sice příbuzní a přátelé neřeknou, ale po deseti minutách to už v nitru nikoho nebaví.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 22:10

S posledním odstavcem nemůžu souhlasit. Ona není dovolená jako dovolená. Ano pokud se válím 14 dnů na jedné chorvatské pláži asi lze těžko nafotit 300 zajímavých fotek. Ale pokud jde o poznávací dovolenou kde člověk navštíví desítky a desítky míst těžko se dá asi nafotit jen 36 snímků..

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 22:15

Pravda, nafotíš jich klidně i 500 zajímavých. Ale nikdo se nevydrží dívat půl hodiny na seznam fotek...

Pokud člověk promítání fotek známým nepojme jako "besedu o místě dovolené" nebo "zážitky z dovolené" a nevydrží půl hodiny povídat (pochopitelně musí držet linii, fotky se nesmí opakovat, ne moc fotek stejného objektu), tak má smůlu. A musí se potom spokojit s malým množstvím fotek (do 50), které známým ukáže. Promítnou 50 fotek a říct k tomu pár vět tak, ať si udrží pozornost, zvládnou snad všichni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 22:16

Fotim proto, ze mne to bavi. Kdyz neco vyfotim, tak chci mit to neco na fotce. A ne, ze pak budu dve hodiny ve photoshopu upravovat neco do nejake podoby. Jde o to, zachytit nejaky moment. a fotka tomu musi odpovidat.

Fotek si nafotte treba 2.000. Ale je pravda, ze pokud je chcete nekomu ukazovat, tak prezentace delsi nez 10minut je obtezujici unavna. Takze fotte pro sebe, ale pri prezentaci si dopredu pripravte par fotek, ktere chcete ukazat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 22:25

s poslednim odstavcem nesouhlasim, fotek muzete udelat trebas 1000, na leteckem dni sem jich za dve hodiny udelal 200, ale ukazoval sem jich jen 5, tech 5 nejzajimavejsich, stejne je to s dovolenou, vybrat ty nejzajimavejsi, fotky typu jak navas odnekud mava manzelka nikoho moc nezajimaji, ale spise kompize a hra svetla a stinu to zaujme, a dalsi moznosti, a to je spise pro predvedeni jedne osobe je odsdilet, a nechat dotycneho at si vsechny fotky prohledne svim tempem. Osobne to tak, delam, znami prinese 300 fotek, a kdyzje vsechny prochazim, kolikrat se zarazim u peti po sobe jdoucich snimcich jedne a te same sceny a premyslim ktery z nich je lepsi, kdyz je vsechny projdu pak prichazi cas na ptani se, prochazim fotky a ptam se na okolnosti porizeni.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 21:50

Trizeni - slozky dle roku, nasledni kazda slozka pojmenovana stylem RRRR_MM_DD_-_popis_slozky

Zpracovani - pokud jpeg zadny, pokud raw tak vse provedu v Capture One.

Vyuziti - tak to je snad otazka kazdeho vkusu, gusta a potreby publikace

Vyvolani - osobne vyuzivam minilabu Noritsu v kodak expressu, ale dnees se jiz pomerne vyplati domaci tisk ala pixma MP560 a rozdil je temer neznatelny.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 19:54

A ne cvakat co to da :) Nefotit stejnou vec dvakrat. Pak promazat rozmazane a blbe zaostrene. Fotky nijak neupravuju, mozna tak srovnat horizonty, nekdy oriznout nevhodny lidi kolem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 19:54

jo a na tisk print24.cz, velky formaty za maly peniz.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
21. 07. 2009 21:05

naopak cvakat co to da, a klidne fotit stejnou vec treba 4x nebo 8x, s ruznym WB, popripade ruzne nastavenym casem a clonou, ale pak promazat a nechat jen ty nejlepsi kousky. pokud neni svetlo, nefotit na ukor iso ale na ukor pohodli, tj stativ sebou.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
26. 07. 2009 20:56

Na co cvakat něco 8x probůh...pokud mám pochybnosti cvaknu to na RAW a pak to pošolichám. PS. Mám kompakt za 7000,-

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
29. 07. 2009 12:23

Z RAWu už jinou hloubku a rovinu ostrosti, posunutý dynamický rozsah, nebo mírně odlišnou kompozici nedostanu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor