Co lze připojit do USB-C? Doky, monitory i extrémně rychlé disky

  • Nové rozhraní USB 3.1 s konektorem typu C se stává standardem u notebooků i smartphonů
  • Připojíte díky němu i monitory nebo výkonné napájecí adaptéry
  • Externí disky mohou být rychlejší než ty interní
Kapitoly článku

Rozhraní USB 3.1 s konektorem typu C se postupně rozšiřuje do nových notebooků a smartphonů. Jeho výhody jsou jasné – dokáže přenést vyšší nabíjecí výkon, má vyšší přenosové rychlosti, a mimo jiné je také oboustranný.

Postupně také reagují výrobci různého příslušenství, periferií či adaptérů. Ačkoliv si na opravdové nahrazení stávající podoby USB konektoru budeme muset ještě několik let počkat, stejně jako na příznivější ceny příslušenství, již nyní jsou nabídky výrobců poměrně pestré.

Nový konektor pro staré železo

Pokud chcete nového rozhraní využívat v desktopu, pak jej budete muset vybavit některou z nových základních desek, které jej již mají integrované. Bude se jednat o desku pro procesory Skylake od Intelu (s paticí 1151), případně AM3+ nebo FM2+. U jejich výběru se potom přesvědčte, zda výrobce nezvolil pouze USB 3.1 v původní podobě (typ A) a na zadním panelu opravdu oboustranný konektor najdete.

Nákup nové desky a s ní často i nového procesoru není jedinou možností, jak nové USB do desktopu dostat. Na trhu se již objevilo několik interních adaptérů do PCIe, které konektor USB-C na zadní panel skříně vyvedou také. Aby mohly karty nabídnout maximální propustnost rozhraní USB 3.1 (10 Gb/s), využívají fyzického rozhraní PCIe ×4.

asrock.jpg
Do počítače se starší deskou dostane USB-C díky přídavné kartě

V nabídkách českých eshopů najdeme především modely od Asusu a také Asrocku. Druhý jmenovaný nabízí na jedné kartě rozhraní USB 3.1 v podobě konektoru typu C i původního typu A. Naopak Asus má dva modely karty, kdy jedna naízí pouze jediný konektor USB-C a druhá dvojici konektorů se standardním USB-A. Ceny se přitom pohybují od sedmi do čtrnácti set korun.

asus-C.jpg
Na kartě od Asusu najdete jen jediný konektor USB-C

Doky pro cokoliv

Že se kromě USB-C s dalšími konektory u notebooků nebudeme setkávat, nám nastínil Apple už na začátku minulého roku u dvanáctipalcového Macbooku. Další výrobci nezůstávají stranou, a ačkoliv vsází na větší počet konektorů, například prémiový HP Spectre již také obsahuje pouze trojici USB-C.

A pokud k takovému stroji budete chtít připojit periferii nebo příslušenství s rozdílným konektorem, nevyhnete se nákupu redukce nebo dokovací stanice s výběrem portů. Ty většinou obsahují několik konektorů USB 3.0 nebo 2.0, grafický výstup, ethernet nebo čtečky paměťových karet.

Při výběru si jen dejte pozor na to, zda se opravdu jedná o dok se vstupem USB 3.1. Na trh se totiž pomalu dostávají i doky pro laptopy s Thunderboltem 3, který rovněž pracuje s USB-C a s nimi by většina notebooků nefungovala – výjimkou jsou zatím například nové modely XPS od Dellu nebo Razer Stealth.

dell-usb-c.jpghp-usb-c.jpg
Svoje doky nabízí Dell i HP. Umožní připojit i monitory a další USB periferie

Svůj dok mají mnozí výrobci notebooků jako je HP nebo Dell. A pokud hledáte něco stylového k dvanáctipalcovému Macbooku, pak se bude hodit například OWC USB-C Dock. Ten nabídne 5× USB, gigabitový ethernet, audio výstup, HDMI 1.4b,které zvládne přenést obraz v rozlišení 4K při frekvenci 30 Hz, čtečku SD karet a také dvojici konektorů USB pro nabíjení s dodávaným proudem 1,5 A. Cena však patří k těm vyšším – bez desetikoruny za dok OWC zaplatíte pět tisíc.

owc.jpg
K Macbookům se budou hodit doky OWC. Jen jim zatím chybí růžově zlatá barva

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,