Čína: Do konce roku postavíme superpočítač všech superpočítačů. Spočítá tisíc biliard výpočtů za sekundu

Je to už pár let, co Čína začala kralovat žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa TOP500 a své prvenství by ráda nejen udržela, ale i posunula na zcela novou úroveň.

Východní velmoc má totiž v plánu na sklonku roku představit první prototyp exascalového počítače. To v praxi znamená, že by musela nejméně jedenáctkrát zvýšit výpočetní výkon svého současného rychlíku Sunway TaihuLight, který v benchmarku Linpack spočítá úctyhodných 93 PFLOPS – 93 biliard matematických výpočtů s pohyblivou čárkou za sekundu (třeba 0,1 + 0,3).

Klepněte pro větší obrázek
Nejrychlejší superpočítačový cluster současnosti: čínský Sunway TaihuLight

Exascalový superpočítač dosahuje výkonu 1 EFLOPS – exaflops – a tedy tisíc biliard výpočtů za sekundu.

Jedenáctinásobné zvýšení obrovské soustavy rackových skříní ale není jen tak, výkon totiž nelze navyšovat jen změnou výpočetních jednotek s rychlejšími procesory, ale také lepší architekturou vzájemné komunikace výpočetních jednotek – optické sběrnice, efektivnějším chlazením a dalšími komponenty. Superpočítačový cluster totiž připomíná počítačovou síť. Tisíce a tisíce procesorů v desítkách rackových skříní spolu komunikují optickými linkami a dohromady díky paralelním výpočtům utvářejí onen obrovský výkon.

V každém případě, o exascalovou metu se pokoušejí i v USA, které chtějí mít funkční systém do roku 2023, bude tedy zajímavé sledovat, kdo ji opravdu pokoří jako první a výkon takové supermašiny potvrdí i nezávislý test TOP500. Ten vědci z několika univerzit aktualizují dvakrát ročně vždy na jaře a právě na sklonku roku.

Na závěr ještě malé srovnání s českou scénou. Český nejvýkonnějším superpočítačovým clusterem zůstává ostravský Salomon, který v listopadovém TOP500 obsadil 67. příčku. Jeho změřený výkon dosahuje 1,5 PFLOPS.

Z okolních zemí má rychlejší mašinu už jen Polsko (Prometheus, 1,7 PFLOPS) a Německo, které má v první stovce rovnou sedm zástupců (Hazel Hen, 5,6 PFLOPS). Nejrychlejším evropským superpočítačem je švýcarský Piz Daint, který dosahuje výkonu bezmála 10 PFLOPS. Americkou jedničkou pak zůstává Titan s 34 PFLOPS. Čínský TaihuLight je tedy skoro třikrát rychlejší.

Témata článku: Hardware, Počítače, Statistiky, Čína, Superpočítače

20 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Swartz42 22. 1. 2017 14:29:20
    Tyhle zastarale kremikove struktury.. :)
  • Roman Šrámkuj 20. 1. 2017 8:26:12
    Takže CML bude v Číně .... tak to už raději...
  • dpcstb 19. 1. 2017 22:32:38
    tisic biliard je jeden trilion, cizku :-P
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5