Technologie | Wi-Fi

Chystá se MegaMIMO pro rychlejší Wi-Fi v přeplněných prostorech

Každý, kdo se chce připojit k Wi-Fi na koncertě nebo konferenci, to zná. Přeplněná síť tak tak dokáže uživatele přihlásit a přenosové rychlosti nejsou kdovíjak úžasné.

Nepomůže přitom do prostoru naházet spoustu dalších přístupových bodů. Vzájemně se snaží překřičet a ve výsledku jsou rychlosti stále pomalé.

V zařízeních pro bezdrátovou síť už se několik let používá technologie MIMO. Více antén na routeru vysílá signál, který se odrazy a přímým šířením dostane k přijímači s více anténami. Jednotlivé signály se přitom mohou posouvat, aby se maximalizovala síla a rychlost přenosu.

312889554
Tým výzkumníků s jejich prototypem (Zdroj: MIT)

Nyní na MIT vyvinuli MegaMIMO a to rovnou verzi 2.0. Verze 1.0 sice fungovala, ale byla náročnější pro koncové zařízení. Verze 2.0 má šanci fungovat jako běžná WiFi karta v mobilu nebo notebooku.

Princip MegaMIMO je ve vzájemné synchronizaci více přístupových bodů. Ty se nesnaží přeřvat ty okolní, ale aktivně se s nimi domlouvají na fázovém posunu signálů, aby mohli všechny současně komunikovat na stejné frekvenci a přitom se nepřehlušily. Využití to tedy najde především při pokrývání velkých prostor - univerzitních kampusů, konferenčních center nebo stadiónů. Zařízení v jedné síti budou chytře spolupracovat, aby případný nedostatek kapacity šel vyřešit přidáním dalších přístupových bodů do struktury. MegaMIMO přitom není využitelné jen pro Wi-Fi, zajímavé je i pro mobilní operátory při vykrývání hustě zalidněných oblastí, kde se také musejí potýkat se vzájemnou interferencí BTS.

Skupina výzkumníků z centra MIT CSAIL vedená profesorkou Dinou Katabi, v praxi ověřila své návrhy. Čtyři přístupové body, každý se dvěma anténami, komunikovaly se čtyřmi notebooky, které jezdily po místnosti na vysavačích Roomba. Přenosová rychlost se zvýšila na 330 procent oproti běžnému řešení.

Experimentální přístupové body s MegaMIMO mají nyní velikost běžných Wi-Fi routerů, není to tedy něco, co by teprve čekalo na miniaturizaci, a proto je možné, že by se to mohlo na trhu objevit do pár let. Zpočátku to ale bude hlavně technologie pro dražší podniková řešení bezdrátových spojů.

Zdroj: MIT

Diskuze (2) Další článek: Přihlašování obličejem není bezpečné. Systémy lze ošálit 3D obrázky vytvořenými z facebookových fotek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,